« 2016

Repertuar na grudzień 2017

2018 »

dzisiejsza data: 23 kwiecień 2024 (wtorek)

8 XII 2017 piątek

Jubileusz Chóru

8 XII 2017 piątek, godzina 19:00, sala koncertowa

Jubileusz Chóru "Basilica Cantans"

Jubileusz 20- lecia Chóru "Basilica Cantans"

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór "Basilica Cantans" (przyg. Włodzimierz Krawczyński, Zygmunt Nitkiewicz)
Katarzyna Jakóbczyk - sopran
Marta Mika - mezzosopran
Andrzej Górniak - tenor
Krzysztof Cygan - bas
Adam Klocek - dyrygent

J.F. Händel -  Alleluja z oratorium “Mesjasz”
St. Moniuszko - III Litania Ostrobramska
St. Moniuszko - Chór niedzielny z opery “Halka”
St. Moniuszko - Mazur z opery “Straszny dwór”
G. Verdi - Chór niewolników z opery “Nabucco”
H.H. Jost-Naujoks - May the Lord send angels
Vangelis - 1492 Conquest of Paradise
oraz arie z oper Moniuszki w wykonaniu solistów

ks. Mikołaj Węgrzyn - prowadzenie koncertu

Chór „Basilica Cantans” powstał w 1997 roku z inicjatywy księdza prałata dr hab. Mariana Dudy, ówczesnego proboszcza Archikatedry Częstochowskiej oraz dyrygenta Włodzimierza Krawczyńskiego. Jest to chór mieszany, skupiający amatorów rozmiłowanych w śpiewie chóralnym.

W czasie dwudziestoletniej działalności chór występował za granicą : we Francji w katedrze Notre Dame w Paryżu , w Szwajcarii, we Fryburgu i Lozannie, we Włoszech w Loreto i Ascoli Piceno a także innych krajach, sławiąc imię Polski i rodzinnego miasta- Częstochowy. Chór gościł też w wielu miastach Polski, dając koncerty , między innymi, w Warszawie, Krakowie, Wadowicach, Katowicach, Sosnowcu, Będzinie, Gliwicach, Wieliczce, Bielsku- Białej, Tychach, Świdnicy, Dusznikach. Śpiewał również w polskich katedrach: Leżajsku, Gdańsku, Pelplinie, Rzeszowie oraz w kościołach Leżajska i Malborka.

Brał udział w krajowych i zagranicznych konkursach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Jest, między innymi laureatem nagrody Grand Prix w Konkursie Pieśni Pasyjnej w Żorach, a w 2011 roku zajął I miejsce w konkursie „Magnificat” w Piekarach Śląskich.

W repertuarze chóru znajdują się: pieśni sakralne, patriotyczne, ludowe oraz pieśni gospel i . negro spirituals. Zespół brał udział w wykonaniu dzieł oratoryjnych i operowych ( Msza Koronacyjna- W. A. Mozart, Litania Ostrobramska- St. Moniuszko, Credo- A. Seroka oraz we fragmentach dzieł operowych G. Verdiego i St. Moniuszki.

Jest animatorem cyklu koncertów „ Katedralne Spotkania Chórów”, mającego już wieloletnią tradycję i cieszącego się uznaniem mieszkańców województwa śląskiego. Chór udziela się w wielu akcjach na rzecz miasta i środowiska, tworząc wokalną oprawę uroczystości państwowych i kościelnych , a także koncertuje w wyższych uczelniach i siedzibach administracji państwowej i organizacjach pozarządowych województwa, regionu i rodzinnego miasta Częstochowy.

Obecnie zespół prowadzą dwaj dyrygenci: Włodzimierz Krawczyński i Zygmunt Nitkiewicz.