Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Festiwale i konkursy

Filharmonia Częstochowska organizuje cykliczne wydarzenia o charakterze festiwalowym i konkursowym. Osobie patrona Filharmonii dedykowany jest Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana. Orgnizowane w 2-letnim cyklu wydarzenie przybliża muzykę wiolinistyczną w jej rozmaitych odsłonach - od klasyki przez jazz aż po folk. Dzięki wsparciu Zygmunta Rolata - Mecenasa Kultury i Przyjaciela Filharmonii - Festiwal gości gwiazdy światowego formatu, takie jak między innymi: Joshua Bell, Mischa Maisky, Midori, Vadim Repin, Evelynn Glennie.

Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków skierowany jest do studentów uczelni muzycznych i ma za zadanie zachować pamięć o światowej sławy wokalistach. Józefina Reszke – sopran, Jan Reszke – tenor, Edward Reszke – bas. Tych troje zdobyło sławę występując jako pierwsi soliści na scenach Europy i Stanów Zjednoczonych. Obywatele świata najbardziej upodobali sobie tereny podczęstochowskie. Odbywający się co 2 lata Konkurs dla młodych wokalistów, studentów Akademii Muzycznych, jest szansą na sprawdzenie swoich umiejętności, zaprezentowanie się przed Jury złożonym z wybitnych wokalistów i dyrygentów. Dla wielu z nich jest też okazją do pierwszych występół z pełną orkiestrą symfoniczną.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej powołany został w celu promowania młodych utalentowanych muzyków współpracujących ze sobą w dziedzinie kameralistyki. W Konkursie mogą brać udział duety o składzie: skrzypce-fortepian, altówka-fortepian, wiolonczela-fortepian. Konkurs organizowany jest dla studentów i absolwentów wyższego szkolnictwa muzycznego (Uniwersytety, Akademie, Wyższe Szkoły Muzyczne, Konserwatoria).

Ideą Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów jest przybliżenie bogatej działalności artystycznej rodziny Bachów na czele z jej najwybitniejszym kompozytorem – Janem Sebastianem. Festiwalowe koncerty mają stanowić intrygująca muzyczną podróż od czasów baroku aż po XXI wiek. Powołanie festiwalu ma na celu uczynić Częstochowę ważnym ośrodkiem na mapie wydarzeń kulturalnych Polski oraz Europy, a także zainteresować jak najszerszą publiczność kulturą wysoką, bliską jednak w interpretacji współczesnemu człowiekowi. Nazwisko Bach kojarzy się z najwybitniejszym muzykiem rodziny Bachów – Janem Sebastianem. Festiwal ma na celu ukazanie twórczości całego, liczącego niemal 300 lat rodu Bachów, w sposób zarówno klasyczny, jak i za pomocą współczesnych przekaźników kulturowych.

Po raz pierwszy Festiwal Jazzu Tradycyjnego HOT JAZZ SPRING zorganizowany został w 2002 roku i spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem częstochowskich melomanów. Jego pomysłodawcą jest zespół Five O'Clock Orchestra. Festiwal jest imprezą cykliczną, która organizowana jest co roku wiosną. W tym czasie organizowane są trzy duże koncerty, a dla melomanów i wielbicieli jazzu, którzy odczuwają niedosyt i chcą "pooddychać" jeszcze atmosferą jazzu, organizatorzy proponują nocne Jam Session z udziałem festiwalowych gwiazd.