Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Huberman Piano Trio

Barbara Karaśkiewicz - fortepian
Magdalena  Ziarkowska - skrzypce
Siergiej Rysanow - wiolonczela

Trio fortepianowe zostało założone w 2013 roku. Formacja, która powstała dzięki połączeniu unikalnych wrażliwości muzycznych i trzech różnych pokoleń, stale poszerza swoje zainteresowania muzyczne oraz repertuar. Kameraliści spotykają się na regularnych próbach. Łączy ich podobne spojrzenie na muzykę. Każdy z nich wnosi nowe pomysły dotyczące zarówno repertuaru, jak i konkretnych rozwiązań w zakresie wykonawstwa.

Zespół wziął udział w dwóch tournées we Francji (jako Rostropovich Trio) w latach 2014 i 2016, wykonując tam 22 koncerty, występuje regularnie na polskich scenach, a w roku 2016 wystąpił podczas Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana w Filharmonii Częstochowskiej, którego gościem specjalnym był legendarny wiolonczelista Mischa Maisky.

BARBARA KARAŚKIEWICZ - fortepian

Rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu prof. Moniki Sikorskiej – Wojtachy. W tej samej uczelni studiowała podyplomowo grę na fortepianie w klasie prof. Wojciecha Świtały. W roku 2013 uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych, a w 2018 stopień doktora habilitowanego nadany przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Pianistka jest laureatką wielu konkursów, z których najważniejsze to:
- IV Międzynarodowy Konkurs im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (nagroda dla najlepszego polskiego uczestnika, 1997)
- Estrada Młodych XXIX Festiwalu Pianistyki Polskiej (nagroda za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego, 1995)
- XXVII i XXVIII Konkurs na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina (1994, 1995).
Barbara Karaśkiewicz wykonuje recitale i występuje jako solistka koncertów symfonicznych w Polsce, wielu krajach Europy oraz w Ameryce Południowej. Wydała trzy płyty z muzyką fortepianową Romana Statkowskiego (2005, 2008, 2013) oraz Michaela Garretta (2009). Ostatnio nagrała płytę zawierającą utwory fortepianowe Karola Szymanowskiego, która ukazała się w czerwcu 2017 roku nakładem brytyjsko-amerykańskiego wydawnictwa Divine Art, zdobywając znakomite recenzje.
MAGDALENA ZIARKOWSKA - skrzypce

Absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec dr hab. Jarosława Żołnierczyka. Od września 2016 r. koncertmistrzyni Filharmonii Częstochowskiej. Jest laureatką wielu konkursów m.in. zdobywczyni I miejsca w kategorii solo oraz II miejsca w kategorii zespół kameralny w Międzynarodowym Konkursie ,,Musica insieme” w Wenecji, II miejsca w Młodzieżowym Konkursie na skrzypce solo im. Tadeusza Wrońskiego
w Tomaszowie Mazowieckim czy wyróżnienia w X Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego Łomianki – Izabelin. Swoje umiejętności doskonaliła pod okiem takich profesorów jak Gregor Sigl (Artemis Quartett), Bartłomiej Nizoł, Kuba Jakowicz, Bartosz Bryła, Tomasz Tomaszewski, Piotr Pławner, Magdalena Rezler-Niesiołowska, Janusz Kucharski, Krzysztof Śmietana oraz Scharoun Ensemble der Berliner Philharmoniker. Magdalena Ziarkowska należy od roku 2011 do orkiestry Młoda Polska Filharmonia prowadzonej przez Adama Klocka, z którą grała w najważniejszych salach koncertowych kraju. Od 2013 r. jest również koncertmistrzem Młodzieżowej Orkiestry Regionu Łódzkiego Sinfonietta. W ramach Festiwalu Łańcuch XII wraz z orkiestrą Chain Ensemble prowadzonej przez Andrzeja Bauera inaugurowała X Międzynarodowy Konkurs im. W. Lutosławskiego na Zamku Królewskim w Warszawie. W 2015 roku wraz z Młodą Polską Filharmonią wzięła udział w prestiżowym festiwalu MISA w Szanghaju.

SIERGIEJ RYSANOW – wiolonczela

Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Baku (Azerbejdżan) oraz w Moskwie pod kierunkiem słynnej prof. Marii Czajkowskiej. Jest laureatem wielu konkursów, m. in. pierwszej nagrody na Konkursie Kaukaskim (1985) oraz nagrody specjalnej za interpretację Sonaty Dymitra Szostakowicza na Młodzieżowym Konkursie Muzycznym w Belgradzie (1986). Od roku 1991 wiolonczelista mieszka i pracuje w Częstochowie. Jest koncertmistrzem wiolonczel Filharmonii Częstochowskiej. Współpracuje również z wieloma zespołami, takimi jak Orkiestra Kameralna Ricordanza we Wrocławiu, Opera Śląska w Bytomiu, oraz Kwartet Smyczkowy Nona. Jest również solistą Orkiestry Opery Barokowej w Berlinie. Artysta występuje również jako solista w krajach europejskich oraz w Korei Południowej.

Repertuar Huberman Piano Trio obejmuje kompozytorów:
• Józef Haydn
• Wolfgang Amadeusz Mozart
• Ludwig van Beethovena
• Feliks Mendelssohna
• Fryderyk Chopin
• Sergiusz Rachmaninow
• Dymitr Szostakowicz
Projekt specjalny:
• Osiem Pór Roku: Vivaldi & Piazzolla