Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Percussion and Pianos Ensamble


Zespół tworzy czterech muzyków, absolwentów Akademii Muzycznych w Katowicach, Łodzi
i Poznaniu: Andrzej Michalak (perkusja), Marcin Serwaciński (perkusja), Jakub Brawata (fortepian) i Robert Gawroński (fortepian).

Początki działalności zespołu datują się na rok 1994. Zespół występował wówczas z perkusistą Januszem Wieczorkiem i pianistą Cezarym Saneckim. Muzycy zadebiutowali w marcu 1995 roku na koncercie kameralnym w Filharmonii Częstochowskiej z cyklu „Częstochowscy Kameraliści”. W kręgu zainteresowań zespołu znajdują się zarówno utwory skomponowane na dwa fortepiany i perkusję przez twórców współczesnych, m.in.: J. Bauera, B. K. Przybylskiego, N. Rohwera, J. Schlieckera, A. Arutuniana, jak i transkrypcje dzieł M. Ravela, W. Lutosławskiego, L. Bernsteina.

W 2006 roku wspólnie z muzykami Filharmonii Częstochowskiej, oboistą Marcinem Langnerem i flecistką Anną Zmarzły kwartet nagrał płytę Divertimento, na której znalazły się utwory B. Bartóka, J. Bauera, R. L. Finney’a, J. Bakki, E. Hatcha, L. Caubergsa. Zespół występował wielokrotnie w Filharmonii Częstochowskiej, na scenach krajowych i zagranicznych, m.in.: w Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Kłajpedzie (Litwa).

Repertuar:

A. Arutiunian / A. Babadjanian - Festive
J. Bauer - Divertimento
W. Lutosławski - Wariacje na temat Paganiniego (opr. M. Ptaszyńska)
M. Ravel - Rapsodia hiszpańska (opr. P. Sadlo)
N. Rohwer / J. Schliecker - Music 4/4
B. Wilshere - The Phantom Drummer of Tidworth

A. Amoroso - Strawiński in Marcia
B. Bartok - Sonata na dwa fortepiany i perkusję
T. Anderson - Five Messages
L. Berstein - West Side Story
N. Kapustin - Concerto op.104
D. Maslanka - This Is The World
A. Panufnik - Concertino
T. Procaccini - Sensazioni Sonore,
M. Ravel - Moja matka gęś (opr. P. Sadlo)