Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

11 HOT JAZZ SPRING 2015

 11th HOT JAZZ SPRING

Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego

29 - 31 maja 2015

Organizator

www.hotjazzspring.eu


Współorganizator29.05.2015 - piątek

18.00 Parada Nowoorleańska od Placu im. W. Biegańskiego do Filharmonii Częstochowskiej
  •  
19.00 Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej ul. Wilsona 16

Robert Majewski & Andrzej Jagodziński - Tribute to Henryk Majewski
Dorota Curyłło

Tim Kliphuis & Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet -Tribute to Stephan Grapelli
Prowadzenie koncertu - Tadeusz Piersiak
  •  
22.00 Jazz Klub "Five O'Clock", ul. Racławicka 2
Iwo Dixie Jazz Band
Jam Session - wstęp wolny


30.05.2015 - sobota

  •  
16.00 OPK Gaude Mater
Przesłuchanie finałowe w konkursie "Swingujący Kruk"

  •  
15.00 do 19.00 Aleje NMP
Marching Band "Leliwa Jazz Band"

  •  
19.00 Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej ul. Wilsona 16
Lora Szafran

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa
Prowadzenie koncertu - Janusz Jadczyk

  •  
22.00 Jazz Club "Five O'Clock", ul. Racławicka 2
Five O'Clock Orchestra
Jam Session - wstęp wolny


31.05.2015 - niedziela
  •  
16.30 Plac Louisa Armstronga
Odsłonięcie pomnika Louisa Armstronga

  •  
17.00 Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej ul. Wilsona 16
Laureaci Konkursu "Swingujący Kruk"
Neil Wilde

Wręczenie przez Prezydenta Miasta Częstochowy statuetki Honorowego Swingującego Kruka Jackowi Mazurowi.
Jacek Mazur & Friends
Prowadzenie koncertu - Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski Robert Majewski

Robert Majewski (ur. 18 listopada 1963 w Warszawie) – trębacz jazzowy, kompozytor i aranżer. Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Jego ojciec, Henryk Majewski, był również jazzowym trębaczem, a brat Wojciech jest pianistą. W 1987 r. ukończył studia muzyczne na Akademii Muzycznej w Warszawie. Laureat wielu nagród, m.in.: finalista Światowego Konkursu Trębaczy im. Louisa Armstronga w Waszyngtonie (1990), tytuł "Muzyka Roku 1990" przyznany przez redakcję III Programu Polskiego Radia, I nagroda indywidualna oraz tytuł "Europejskiego Jazzowego Artysty 1992" w Leverkusen. Wielokrotnie uczestniczył w festiwalach organizowanych w Polsce i na świecie, współpracując z wieloma muzykami światowego formatu. Zajmuje się działalnością pedagogiczną, m.in. na Wydziale Jazzu w ZPSM 2. stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie.

Andrzej Jagodziński

Andrzej Jagodziński (ur. 4 sierpnia 1953 w Garbatce-Letnisko) – pianista jazzowy. Skończył klasę waltorni w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Wygrał Old Jazz Meeting "Złota Tarka" w 1979, co stanowiło początek jego profesjonalnej kariery pianistycznej. Andrzej Jagodziński grał m.in. z grupami Old Timers, Swing Session, String Connection, Quintessence, Big Warsaw Band, w kwartecie Janusza Muniaka, w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego i w "Czwartecie" Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. Od 1987 jest stałym akompaniatorem Ewy Bem. Jego najpopularniejszą płytą jest Chopin z 1993 w trio z Adamem Cegielskim na basie i Czesławem "Małym" Bartkowskim na perkusji. Dostał za nią Fryderyka w kategorii najlepsza płyta jazzowa. W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie. W 2005 został uhonorowany Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Dorota Curyłło

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Od wielu lat specjalizuje się w wokalistyce jazzowej.Na dorobek artystyczny Doroty składają się trzy płyty: "Jazz Standards", "Jazz do poduszki" oraz "Lady be Good". Przy powstawaniu płyt swój udział mieli znakomici artyści: Andrzej Jagodziński, Zbigniew Wegehaupt, Cezary Konrad, Mariusz Dubrawski, Krzysztof Herdzin, Krzysztof Woliński, Paweł Pańta, Robert Majewski, Mariusz "Fazi" Mielczarek, Henryk Miśkiewicz, Wiesław Wysocki, Janusz Skowron, Adam Cegielski, Czesław "Mały" Bartkowski, Grzegorz Nagórski.
Artystce na XI HJS 2015 towarzyszy zespół w składzie: Wojtek Kamiński - jeden z najlepszych polskich pianistów grających jazz tradycyjny, lider Swing Workshop, dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka; Darek Ziółek - wirtuoz gitary basowej, nagrał kilka płyt wielokrotnie nagradzanych i nominowanych do nagrody Fryderyka, współpracuje z najwybitniejszymi muzykami bluesowymi i jazzowym; Frank Parker Jr. - amerykański perkusista, występował m.in. z Patricią Barber, Kurt Elling Quartet, Benny Carter, Freddie Hubbard, Jon Faddis, Randy Brecker, Roy Hargrove, Nicholas Payton, Joe Lovano, Bobby Watson, John Patitucci, Willie Pickens, Kevin Mohogany, Jon Hendricks, Arturo Sandoval, Herbie Mann, Von Freeman i Chris Potter.

Tim Kliphuis

Tim Kliphuis to wielokrotnie nagradzany holenderski skrzypek, który daje „nowe życie” takim stylom muzycznym jak klasyczny, cygański jazz oraz muzyka ludowa. Klasycznie wykształcony i powszechnie uważany za spadkobiercę Stéphana Grappelli, początkowo zasłynął grając z ognistymi, europejskimi gitarzystami cygańskimi, następnie rozwinął bardziej osobisty styl, który spowodował rozkwit kariery a tym samym trasy koncertowe na całym świecie. Tim dzielił scenę z takimi legendami jak Frankie Gavin, Richard Galliano i Les Paul, jest chwalony za swój geniusz muzyczny przez Nigela Kennedy. Jest on nadal w kontakcie z tradycyjnymi cyganami Sinti dzięki regularnym występom z The Rosenberg Trio. W 2013 roku otrzymał międzynarodową nagrodę „Scottish Jazz Award”. Jest autorem najlepiej sprzedających się książek przez Mel Bay takich jak „Stéphane Grappelli Gypsy Jazz Violin” oraz „Grappelli Licks”, najbardziej wychwalonych „Hot Jazz Violin” płyt DVD i jazzowych etiud na wideo. Jego warsztaty były prezentowane na festiwalach, konserwatoriach oraz letnich kursach w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, RPA, Japonii i Europie.

Siergiej Wowkotrub Gipsy Swing Quartet

Gypsy Swing Quartet został założony w 2001 roku przez Siergieja Wowkotruba - lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 20 lat na stałe mieszkającego w Polsce. W mistrzowskiej grze Siergieja mocno wyczuwalne są emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Lider współpracował m.in. z: Jazz Band Ball Orchestra, Hot D'Jazz Trio, Five O'Clock Orchestra oraz jednym z największych współczesnych gitarzystów gatunku manouche - Joscho Stephanem. Siergiejowi na scenie towarzyszą: Sebastian Ruciński (gitara), Tomasz Wójcik (gitara), Piotr Górka (kontrabas) - wszyscy są absolwentami Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, muzycy współpracujący na co dzień z gwiazdami polskiej estrady. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych. Na obszerny repertuar Siergiej Wowkotrub Gipsy Swing Quartet składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze. Zespół koncertował w kraju i za granicą, jest laureatem konkursów i festiwali m.in.: Złota Tarka (Iława).

Iwo Dixie Jazz Band

Zespół Iwo Dixie Jazz Band powstał jesienią 2009 r., z inicjatywy Bolesława Kazalskiego, ówczesnego Prezesa Zarządu Uzdrowiska Iwonicz S.A. Pierwszy koncert miał miejsce w marcu następnego roku podczas Plebiscytu Sportowiec Roku w Gminie Iwonicz-Zdrój. W roku 2010 zespół zagrał łącznie 14 koncertów. Iwo Dixie Jazz Band wykonuje muzykę jazzową głównie typu dixieland. Tworzą go muzycy z dużym doświadczeniem estradowym, którym wykonywanie tego gatunku sprawia nie ukrywaną radość. Od początku dixieland działa pod opieką Gminnego Ośrodka Kultury w Iwoniczu-Zdroju, gdzie również odbywa próby. Zespół jest zdobywcą prestiżowej Złotej Tarki 2012 podczas 42 Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Iławie. Skład zespołu: Jerzy Czechowski - piano, leader, aranżer; Adam Sikora – trąbka; Stanisław Boczar – klarnet; Kuba Wojtowicz – puzon; Wojciech Szuba – perkusja; Michał Szuba – banjo; Bartek Bykowski - gitara basowa.

Leliwa Jazz Band

Założony przez bandżystę zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Kapela podkreślała preferowanie ragtimu, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga. Leliwa Jazz Band jest laureatem nagrody "Złota Tarka - Gold Washboard 2005" na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie, a także zwycięzcą kilku innych konkursów jazzu tradycyjnego, m.in.: Konkursu im. Bogdana Styczyńskiego – Warszawa 2005, Konkursu „Złoty Skarabeusz” im. Henryka Majewskiego – Kolbuszowa 2006. Wyróżniony nagrodą "Uskrzydlony - 2005" za wkład w promocję miasta Tarnowa. Zespół LJB brał udział w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach jazzowych, m.in.: Krakowskie Zaduszki Jazzowe - Kraków, Baszta Jazz Festiwal - Czchów, Hot Jazz Spring - Częstochowa, Mazurska Fiesta Jazzowa - Giżycko, Old Jazz Night - Pisz, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Augustowskie Spotkania z Louisem Armstrongiem, Śląski Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Rybniku, Jazz-Mandau - Zittau (D), International Jam Session (SK), Nemetkozi Dixieland Festival - Salgotarjan (HU), International Dixieland Most (CZ), Mezinarodni Tynistky Swingovy Festival (CZ), Salon Tradiocniho Jazzu Libis k. Prahy (CZ), Don Chento Jazz 2010 - Kaliningrad (RU). W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival - Rueil-Malmaisone pod Paryżem.

Lora Szafran & Gipsy Swing Quartet

Lora Szafran - uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. Festiwale i nagrody: 1981 - OMPP Toruń - Złota Dziesiątka, 1987 - 1990 - tytuł najlepszej wokalistki jazzowej w plebiscycie czytelników tygodnika Jazz Forum, 1989 - nagroda Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego za osiągnięcia w wokalistyce, 1988 - Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu - nagroda dziennikarzy, 1990 - Międzynarodowy Festiwal Piosenki - Sopot - Bursztynowy Słowik oraz Grand Prix, 1991 - Festiwal Intertalent - Bregenz ( Austria) - III nagroda, 1991 - Festiwal FIDOF Los Angeles, 1991 - Festiwal Piosenki w Cesme im. Yunusa Emre (Turcja) - Grand Prix, 2006 - Festiwal Jedynki Sopot 2006 - III nagroda. Koncertowała w całej Polsce, a także: Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Węgry, Szwecja, Rosja, Ukraina, Dania, Czechy, Włochy, Rosja, Izrael, USA. Efektem jej działalności w muzyce są płyty: „W górę głowa” (1991), „Tylko Chopin” (1994), „ Droga do ciebie” (2007), „Sekrety życia według Leonarda Cohena” (2012), „Nad ranem” (2013).

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa

Nocna Zmiana Bluesa - polski zespół bluesowy pochodzący z Torunia, założony przez Sławomira Wierzcholskiego w 1982 roku. Sławek Wierzcholski - najpopularniejszy polski wykonawca bluesa oraz stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 30 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów. Dwadzieścia wydanych płyt (3 LP, 2 DVD i 15 CD), nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające występy bluesowych legend: B.B.Kinga (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Nagrania z czołówka polskich muzyków jazzowych i rockowych. Tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie a nawet w Zimbabwe! Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa zawdzięcza nietypowemu (jak na grupę o charakterze bluesowym) instrumentarium. Wszyscy muzycy używają wzmacniaczy lecz grają wyłącznie na instrumentach akustycznych. Skład zespołu: Sławek Wierzcholski - harmonijka, śpiew; Witold Jąkalski - gitara akustyczna, slide guitar; Marek Dąbrowski - gitara akustyczna; Piotr Dąbrowski - bas akustyczny, śpiew; Grzegorz Minicz - perkusja, tara, cajon.

Five O'Clock Orchestra

Zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock Orchestra powstał w 1969 roku. Jest laureatem Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka 2002 i 2001. Zespół Five O'Clock Orchestra wydał 3 płyty: Lazy River, Bix & Henryk, Suitę Nowoorleańską. W repertuarze orkiestry znajdują się światowe standardy oraz własne kompozycje. Skład zespołu: Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - kornecista jazzowy, kompozytor. W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock Orchestra. Jego najbardziej znaną kompozycją jest Suita Nowoorleańska przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną. Od 07.08.2011 jest Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.
Janusz Sołtysik - klarnecista, saksofonista, pianista. W 2002 roku Janusz Sołtysik założył Stowarzyszenie Jazzowe w Częstochowie, którego był pierwszym prezesem, obecnie pełni funkcję prezesa honorowego. Współpracuje z wokalistką Justyną Królak oraz z Five O’Clock Orchestra z którą nagrał dwie płyty: Suitę Nowoorleańską oraz Bix & Henryk.
Dymitr Markiewicz - puzon. Legendarny puzonista grający mi.n. Warszawscy Stompersi oraz The Ragtime Jazz Band. Od wielu lat mieszkający Hälsingborg w Szwecji oraz Prachuap Khiri Khan Thailand. Grał w wielu formacjach szwedzkich od 2011 roku członek Five O'Clock Orchestra.
Andrzej Nowicki - banjo, gitara. Podpora sekcji rytmicznej Five O'Clock Orchestra. Od 2001 grał również w Siergiej Wowkotrub Trio. Jest wykładowcą PSM w Radomsku w klasie gitary.
Eugeniusz Marszałek - kontrabas. Muzyk z 30-letnim stażem w Częstochowskiej Orkiestrze Symfonicznej. Zaaranżował wielu utworów na różne składy instrumentalne, kompozytor mi.n. Suity Nowoorleańskiej na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną.
Andrzej Wardęga - perkusja, śpiew. Od 1969 roku gra w zespole Five O'Clock Orchestra, którego jest współzałożycielem. W roku 2009 rozpoczyna współpracę z formacją bluesową K.K Blues Band.

Neil Wilde

Wokalista pochodzący z Morley Yorkshire. Jego profesjonalna przygoda z muzyką zaczęła się w wieku 17 lat. Po regularnych podróżach w całej Skandynawii, osiedlił się w Norwegii w 1991, pracował tam w telewizji oraz radiu, gdzie został okrzyknięty "Najlepszym norweskim strzeżonym sekretem". Koncertował jak również mieszkał w takich miejscach jak Hiszpania, Szwecja czy USA. Choć największy wpływ miały na niego takie osobistości jak Jerry Lee i Elvis Presley, szybko zaczął inspirować go boogie woogie, przez co stworzył swój niepowtarzalny styl. Potrafi zabawiać publiczność grając na fortepianie w dość nietypowy sposób, używając wieszaków, wałków to malowania, a wszystko to w stylu boogie woogie. Przez ostatnie 33 lata podróżuje po całym świecie sprawiając ludziom przyjemność swoimi występami.

Jacek Mazur

Krakowski muzyk jazzowy, klarnecista, saksofonista i wokalista, popularyzator jazzu. W wieku 11 lat rozpoczął naukę gry na klarnecie w PSM I st. w Nowym Sączu u prof. Józefa Józefiaka, potem kontynuował ją w PSM II st. w Tarnowie. W 1979 roku w Miejskim Ośrodku Kultury "Starówka" założył zespół o nazwie "Absolutorium Jazz Band". Zespół odniósł sukces w Chorzowie, zajmując na tych konfrontacjach I miejsce w kategorii zespołów instrumentalnych, ale niedługo po tym się rozpadł. Jacek Mazur zaczął często pojawiać się w krakowskich klubach jazzowych. W roku 1983 wstąpił do krakowskiej formacji "Jazz Band Ball Orchestra" z którą niezmiennie koncertuje już 32 lata, przemierzając państwa Europy, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanadę oraz Z.S.R.R. Z zespołem "Jazz Band Ball Orchestra" Jacek nagrał wiele płyt jak i programów dla TV czy Radia. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym czchowskiego "Baszta Jazz Festiwalu", który od 16 lat realizuje rok rocznie w pierwszej połowie lipca w plenerach naddunajcowych Czchowa.

 

Program i Informacje o wykonawcach pochodzą od Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego www.hotjazzspring.eu