Jasnogórskie Dożynki 2017

Bazylika Jasnogórska

JASNOGÓRSKIE DOŻYNKI 2017

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Natsha Day - sopran
Mykhailo Malafii - tenor
Adam Kutny - bas
Adam Klocek – dyrygent

W koncercie muzyki operowej zaprezentują się soliści - laureaci nagród IV Konkursu Wokalnego im. J. E. J. Reszków organizowanego przez Filharmonię Częstochowską.

Natasha Day - sopranistka pochodzenia szkocko-polskiego. Studentka ostatniego roku studiów wokalnych na Royal College of Music's International Opera School w klasie Dinah Harris. Jednocześnie jest stypendystką programu Fishmongers' Company Scholar. Ukończyła kurs „Opera Works” w English National Opera 2012/13. Kreowała role takie jak: Poppea w Agrippina (English Touring Opera), Mimi w La Boheme (Haddo House Opera), Lisetta w La Gazzetta i Le Feu/Le Rossignol w L'Enfant et les Sortileges (RCM), First Lady w Magic Flute (RCM, Nevill Holt Opera), Micaela w Carmen (Winslow Hall Opera, Edinburgh Grand Opera), Jessie Mahagonny w Songspiel (UNAM) in Mexico City, Fiordiligi w Cosi Fan Tutte (The Rye Festival), Musetta w La Boheme (Park Opera) w Acis i Galatea (Westminster Opera, Woodhouse Opera). Brała też udział w koncertach: Brahms Requiem, Berlioz La Mort de Cleopatre, Strauss Four Last Songs, Beethoven IX Symfonia, Mahler 4 Symfonia, Mozart: Msza c-moll, Requiem, Msza Koronacyjna, Exsultate Jubilate i licznych recitalach na terenie Wielkiej Brytanii. Laureatka I nagrody w Konkursie „Złote Głosy” w Warszawie, tytułu Najbardziej obiecującego śpiewaka na Konkursie Emmy Destinn w Pradze. Jej rozwój wspiera Josephine Baker Trust oraz Concordia Foundation.

Mykhailo Malafii - ukraiński tenor (ur. 1990 r.), student V roku Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoli Lysenki w klasie śpiewu profesora O. I. Tsyhylenki. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in.: 48. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antonina Dworzaka w Karlowych Warach (2013 r. – I miejsce), Międzynarodowego Forum Wokalnego „Wykonawstwo i Pedagogika muzyczna” we Włoszech (2012 r. – I miejsce), Międzynarodowego Konkursu „Sztuka XXI w.” w Kijowie (2012r. – I miejsce), Konkursu muzyki kameralnej zorganizowanego z okazji jubileuszu Mykoli Lysenki we Lwowie (2012 r. – I miejsce), Ukraińskiego konkursu dla wokalistów Oksany Petrusenko (2009 r. – I miejsce) i in. Mykhailo Malafii jest solistą prestiżowego ukraińskiego chóru „Gomin” (pod dyrekcją Honorowego Artysty Ukrainy – Olga Tsyhylenki), chórów „Syrma” i „Dzvin” (dyrygent – Honorowy Artysta Ukrainy – Yeven Paduchak) oraz wokalno – tanecznej Grupy „Galicja”. Współpracuje z Centrum Kultury „Ivan Kozlovsky” w Kijowie. Mykhailo wielokrotnie koncertował również poza granicami Ukrainy, m.in. we Francji, Włoszech, w Czechach, Polsce, Serbii oraz Rosji.

Adam Kutny, urodzony w Poznaniu, ukończył Poznańską Szkołę Chóralną Jerzego Kurczewskiego. W latach 2003-2007 przebywał na stypendium w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2007 ukończył Pacific Boychoir Academy. Śpiewał w wielu chórach, między innymi w „Polskich Słowikach”, ”Pacific Boychoir”. Koncertował w kraju i za granicą. Obecnie jest studentem I roku II stopnia Wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu solowego ad. dr hab. Jarosława Bręka. Jest laureatem I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti we Vrable, Słowacja, III miejsca oraz dwóch nagród specjalnych na II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy – Zdroju oraz nagrody specjalnej Grazia Cavanna na IX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Concorso Internazionale di Canto Lirico „Rinaldo Pelizzoni” w Parmie. W roku akademickim 2013/2014 oraz 2014/2015 otrzymał zarówno stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia jak i nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego dla najlepszych studentów za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne.