Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

en spacer 360
Madama Butterfly

Madama Butterfly

Sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej

Giacomo Puccini
Madama Butterfly

Opera w III aktach w oryginalnej wersji językowej


Opera Śląska w Bytomiu

Libretto: Luigi ILLICA i Giacomo GIACOSA na podstawie sztuki Davida Belasco: „GEJSZA”
kierownictwo muzyczne: PIOTR WARZECHA
Inscenizacja i reżyseria: HENRYK KONWIŃSKI
Scenografia: JAN BERNAŚ
Współpraca muzyczna: KRZYSZTOF DZIEWIĘCKI
Współpraca reżyserska: FELIKS WIDERA
Przygotowanie chóru: KRYSTYNA KRZYŻANOWSKA-ŁOBODA
Asystent reżysera: MACIEJ KOMANDERA„Madama Butterfly” to jedno z najsławniejszych dzieł w repertuarze operowym. Opowiada dramatyczną historię związku japońskiej gejszy Cho-Cho-San – tytułowej Butterfly, która wychodzi za mąż za Pinkertona, pułkownika stacjonujących w Nagasaki wojsk amerykańskich. Młoda Japonka jest tak bardzo zakochana w mężu, że porzuca dla niego swoją religię, kulturę i tradycję, on jednak nie traktuje tego małżeństwa poważnie. Niedługo po ślubie Pinkerton wyjeżdża i wraca dopiero po trzech latach z nową żoną, by zabrać synka, którego urodziła mu gejsza. Butterfly popełnia rytualne samobójstwo…

Premiera pierwszej wersji opery Pucciniego miała miejsce 17 lutego 1904 w mediolańskiej La Scali. „Madama Butterfly” składała się wtedy z dwu aktów i została bardzo chłodno przyjęta. Cztery miesiące później wystawiono ją ponownie w Brescii, dzieląc nieproporcjonalnie długi drugi akt na dwie części i wprowadzając inne drobniejsze zmiany. Tym razem dzieło Pucciniego odniosło olbrzymi sukces, przenosząc się na deski Metropolitan Opera w roku 1907.

Namiętność, tragedia, poświęcenie... Ponadczasowa opowieść o miłości… Poruszająca historia w jednym z najdoskonalszych i najbardziej wysmakowanych dzieł operowych!