« 2016

Repertuar na listopad 2017

2018 »

dzisiejsza data: 29 marzec 2024 (piątek)

9 XI 2017 czwartek

Wernisaż wystawy POŻYCZONE Karoliny M. Kowalskiej

9 XI 2017 czwartek, godzina 18:00,

Wernisaż wystawy POŻYCZONE Karoliny M. Kowalskiej

Foyer

Wernisaż wystawy POŻYCZONE
Karoliny M. Kowalskiej

Odniesienie do przeszłości towarzyszy Karolinie M. Kowalskiej od początku myślenia o fotografii czy malarstwie. Przeszłość łączy z człowiekiem i jego otoczeniem, jako że oba zagadnienia mają wpływ na siebie. Poruszająca dla Niej jest myśl, że fotografia to zamrożony czas, że przedstawia niejednokrotnie postacie, których już nie ma i nie będzie, miejsca, które już nie istnieją . Kiedy patrzy na kadry z czyjegoś życia, nieostre, źle skadrowane, prześwietlone, zbyt mocno kontrastowe, poruszone, impuls każe jej przenieść emocje dalej. Malowanie ze zdjęć to nadawanie nowego znaczenia czemuś zapomnianemu. Często pewne zdjęcia nie mają wielkiego znaczenia dla ich posiadacza, czasem są jedynym źródłem powrotu do twarzy ludzi z przeszłości, do emocji i wspomnień. Cykl 'Pożyczone' to obrazy inspirowane zdjęciami ludzi z otoczenia Autorki, niezwiązanymi z losami jej rodziny oraz tymi, które utkwiły jej w pamięci, a pochodzą z rodzinnego archiwum. Pożyczone zdjęcia mają w sobie ładunek emocji innego rodzaju. Domyślanie się kim byli ludzie lub też poznawanie miejsca, przestrzeni nadaje siłę do tworzenia mostu z przeszłością. To również nadawanie znaczenia przez Malarkę. Kadry żyją potem już dla Niej i jej odbiorcy, i nie będą już nigdy intymne, schowane. Pozwolą być oglądane, ale tylko dlatego, że pokazują emocje malarza, który je namalował przekształcając zatrzymany przez kogoś czas. 'Pożyczone' to cykl, który zawiera również prace inspirowane współcześnie wykonanymi zdjęciami. Zawsze jednak myśl, która przyświeca malowaniu jest ta sama. Wyrazić uczucia pod wpływem zatrzymanego czasu.

KAROLINA M. KOWALSKA
urodzona w 1980 roku w Kroczycach. W latach 2001-2004 studia na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi w, dyplom w Pracowni Fotografii Kreacyjnej W. Prażmowskiego w 2004 roku. W latach 2007-2010 studia na Wydziale Edukacji Artystycznej ASP w Poznaniu, dyplom w Pracowni Malarstwa A.Leśnika w 2010 roku. W 2008 roku stypendium Erasmus Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na University of Hertfordshire w Wielkiej Brytanii. Obecnie mieszka oraz tworzy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
2008 Prize for the Best Entry under 30 Age Group, Open Exhibition, Margaret Harvey Gallery, St.Albans

WYSTAWY INDYWIDUALNE:
2017 Zagaje 107, Jędrzejów
2017 'Pożyczone' Pracownia pod Baranami, Kraków
2012 Galeria OPK Gaude Mater, Częstochowa
2010 Klub Lamus, Gorzów Wielkopolski
2010 Poznańska Galeria Nowa, Poznań

WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE:
2016 III Zawierciańska Noc Muzeum, Galeria Muzelana Leszka Dutki, Zawiercie
2016 Wystawa przedaukcyjna na rzecz Fundacji Domu Autysty, CK Zamek, Poznań
2013 Wystawa Finalistów Arte Laguna Prize, Arsenale, Wenecja