« 2015

Repertuar na kwiecień 2016

2017 »

dzisiejsza data: 28 marzec 2024 (czwartek)

29 IV 2016 piątek

29 IV 2016 piątek, godzina 19:00, sala koncertowa

Orkiestra Akademii Muzycznej w Łodzi
Marcin Wolniewski – dyrygent

Patryk Ćwikliński - saksofon
Laureat w konkursie Akademii Muzycznej w Łodzi na wykonanie partii solowej z orkiestrą

Tomasz Król - słowo o muzyce

Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura „Uprowadzenie z Seraju” KV384
Andre Waignein - Rapsodie na saksofon altowy i orkiestrę
Mikołaj Rimski-Korsakow – Szeherezada op. 35

Marcin Wolniewski - rodowity Łodzianin. Absolwent dwóch kierunków studiów: dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Tadeusza Błaszczyka) oraz dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (dyplom w klasie prof. Mieczysława Gawrońskiego). Wykształcenie zdobyte w Polsce uzupełniał w Niemczech w Hochschule für Musik FRANZ LISZT w Weimarze, studiując dyrygenturę symfoniczną w klasie prof. Nicolasa Pasquet oraz dyrygenturę operową pod kierunkiem prof. Güntera Kahlerta. Od 2003 r. jest pracownikiem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, obecnie w stopniu doktora sztuki na stanowisku adiunkta. Prowadzi zajęcia na kierunkach Dyrygentura oraz Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. W latach 2005-2012 kierował Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Łodzi. Od roku 2012 pełni obowiązki dyrygenta-szefa Orkiestry Symfonicznej łódzkiej Akademii. W kadencji 2012-2016 wybrany na stanowisko Prodziekana Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej. Od 2003 roku stale współpracuje z zespołami Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. W latach 2005-2010 pełnił w tej instytucji funkcję stałego dyrygenta-asystenta. W okresie 2005-2008 pracował u boku Tadeusza Wojciechowskiego. Od roku 2008 do 2010 był bezpośrednim współpracownikiem Daniela Raiskina. Związek z Filharmonią Łódzką zaowocował również czynną współpracą ze znakomitościami świata dyrygenckiego, m.in. z: Jerzym Maksymiukiem, Janem Krenzem, Tadeuszem Strugałą oraz Krzysztofem Pendereckim. Od wiosny 2014 r. współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi a od roku 2015 z solistami, chórem i orkiestrą "Opera polska". Z zespołami łódzkiej Filharmonii przygotował i poprowadził kilkadziesiąt koncertów z różnorodnymi programami, w których znalazły się m.in.: łódzka premiera Requiem A. Lloyd-Webbera, Stabat mater F. Poulenca, VII Koncert skrzypcowy G. Bacewicz (z Danielem Stabrawą w partii solo), Harnasie K. Szymanwskiego, Exodus W. Kilara, Te Deum i Missa In tempore belli J. Haydna i wiele innych. W gronie solistów, z którymi występował znajdują się m.in.: Daniel Stabrawa, Piotr Pławner, Katia Buniatashvili, Katarzyna Duda, Łukasz Błaszczyk, Janos Balint, Mehmed Okonsar, Paweł Kowalski, Tytus Wojnowicz, Urszula Kryger, Janusz Wawrowski, Wojciech Waleczek. Intensywna działalność koncertowa Marcina Wolniewskiego obejmuje występy z orkiestrami symfonicznymi filharmonii w: Łodzi, Wrocławiu, Kielcach, Gorzowie Wlkp., Lublinie, Częstochowie, Jenie, Płocku, Orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Roncole Verdi Orchestra, zespołem Opera Polska oraz orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi Akademii Muzycznych w Białymstoku, Łodzi i Wrocławiu.

Patryk Ćwikliński - urodził się w 1993 roku w Częstochowie, gdzie ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Marcina Józefa Żebrowskiego, w klasie saksofonu Roberta Gudai. Obecnie jestem studentem I roku studiów II st. Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie saksofonu prof. Jacka Delonga. Jestem laureatem wielu prestiżowych konkursów, m.in: ­ III miejsce na XV Śląskim Konkursie instrumentów Dętych w Dąbrowie Górniczej (2008); ­ III miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych we Wrocławiu (2010); ­ dwa wyróżnienia na IX Ogólnopolskim Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku (2010) (kategoria soliści i kameralistyka); ­ wygrana w Konkursie na wykonanie partii solowej z orkiestrą Akademii Muzycznej w Łodzi (2016). Uczestniczył w wielu warsztatach i kursach zorganizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej. Brał udział w muzycznych wydarzeniach, takich jak: Festiwal Jazz Spring w Częstochowie, Złota Tarka w Iławie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Materę w Częstochowie, Wszystkie Strony Świata w Puławach oraz wielu innych. Koncertował w Niemczech, Belgii, Austrii. Grał z orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej i Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej.

Jest stypendystą Prezydenta Miasta Częstochowa.