« 2018

Foyer Filharmonii

Wernisaż wystawy Beaty Twardowskiej
KOLORY KARNAWAŁU

Beata Twardowska ur. 1974 r. w Częstochowie.

O sobie:

"Plastyką interesowałam się od zawsze, a moim pierwszym mentorem i plastycznym autorytetem był Edward Strzyżewski, u którego jeszcze w podstawówce uczyłam się rysunku. Swoje pierwsze prace zaczęłam tworzyć za czasów licealnych, podczas nauki w PLSP im. J. Malczewskiego w Częstochowie, wtedy też otrzymałam dyplom z ceramiki artystycznej.

Następnie ukończyłam studia w Instytucie Plastyki, Akademii J. Długosza w 1999 roku w Częstochowie. Otrzymałam dyplom z projektowania graficznego w pracowni prof. Zdzisława Żmudzińskiego. Zwieńczeniem tego była indywidualna wystawa plakatu w częstochowskim Ratuszu. Mój dyplom nawiązywał do muzyki, bo były to plakaty do oper Mozarta. W czasach licealnych i studenckich pasjonowała mnie grafika warsztatowa, robiłam sporo linorytów, a także fotografia artystyczna, która do dziś mnie pasjonuje i którą często staram się wykorzystywać w swoich pracach malarskich. Po studiach, na wiele lat, moja uwaga została skierowana na projektowanie graficzne i grafikę komputerową. Pracowałam przy kompleksowej obsłudze firm graficznych zajmując się przy tym plakatami reklamowymi, tworzeniem katalogów, folderów, stron www, a także reklamą prasową. W międzyczasie tworzyłam projekty reklam pneumatycznych, projektowałam place zabaw, zamki i zjeżdżalnie dla dzieci.

Po ponad dziesięciu latach przerwy od malowania, powróciłam do malarstwa sztalugowego. Moja kolekcja "masek weneckich", została wystawiana w galerii w Południowej Carolinie (USA). Wiele z nich tam zostało. W Częstochowie Maski wystawiałam w dwóch klimatycznych kawiarniach - Corso i Mythos. W roku 2013 r. powstała seria obrazów monochromatycznych połączonych z rysunkiem. Kolekcja zatytułowana „Kontrasty" składała się z obrazów o tematyce architektonicznej - stare uliczki miasteczek włoskich oraz widoki z ukochanego Krakowa. Obrazy były monochromatyczna, łączyły w sobie malarstwo, rysunek, fotografię. Obrazy czarno białe, w niektórych dodałam kolorowe akcenty. Dość oszczędnie dodany kolor łagodzi ostre zestawienia czerni i bieli. Kolekcja „Kontrasty" pokazana była na indywidualnej wystawie w częstochowskiej Konduktorowni.

Od początku roku 2018 powróciłam ponownie do kolorowych masek weneckich, które są zawsze dla mnie wdzięcznym tematem. Duży udział w tym miała sama Filharmonia, która zaproponowała mi indywidualną wystawę. Wielką przyjemnością dla mnie był powrót do szerokiej palety kolorów i tematyki, która jest wdzięczna, lekka i dekoratywna. Dosyć kobieca. Takie w zamyśle miały być te obrazy. Dekoracyjne, pozytywne w wyrazie, przepełnione kolorami, oddające klimat weneckiego karnawału, dlatego temat wystawy brzmi KOLORY KARNAWAŁU."