« 2017

Repertuar na maj 2018

2019 »

dzisiejsza data: 28 marzec 2024 (czwartek)

6 V 2018 niedziela

Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater

6 V 2018 niedziela, godzina 17:00,

Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater

Saka koncertowa

Koncert muzyki synagogalnej
w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"

Kantor Yoseph Schwartz
Chór Synagogi pod Białym Bocianem
Stanisław Rybarczyk - dyrygent

Organizatorzy: Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Podczas występu kantora Yosepha Schwartza i Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod batutą Stanisława Rybarczyka, przy udziale Piotra Rojka (fortepian, organy) usłyszymy kompozycje Maxa Janowskiego, Yosele Rosenblatta, Moshe Oyshera i innych. Yoseph Schwartz jest utalentowanym dyrygentem, dbającym o interakcję z publicznością. Przybliża doświadczenie liturgicznej muzyki żydowskiej, jednocześnie harmonijnie łącząc stare z nowym w sposób dostępny i ekscytujący dla słuchacza. To niezwykle utalentowany, młody izraelski kantor i dyrygent chóru synagogalnego. Urodził się w Seattle w Stanach Zjednoczonych w 1991 roku. Swoje zamiłowanie do muzyki i talent objawił już we wczesnym dzieciństwie. Studiował muzykę kantoralną u wielu wybitnych artystów, m.in Shlomo Goldhara - dyrygenta chóru Shirat Izrael z Jerozolimy, dyrygenta Szlomo Zalman Rivlina, u maestro Elli Jaffe - kompozytora i dyrygenta Chóru Wielkiej Synagogi w Jerozolimie. Studiował w Petach Tikva - Instytucie Muzyki Kantoralnej i Liturgicznej prowadzonej przez Maestro Elli Jaffe oraz światowej sławy kantora Israela Randa. W 2011 roku założył zespół Bells Ensemble. W ostatnich latach modlił się, śpiewając w synagogach i ośrodkach kulturalnych w Izraelu, USA oraz w Europie, podczas festiwali muzycznych w Krakowie, Dreźnie, Hanowerze, Frankfurcie, Berlinie, Nowym Jorku. Pełni funkcję nauczyciela w Instytucie Petach Tikva. Chór Synagogi pod Białym Bocianem jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce. Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną. Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha. Powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Od samego początku występuje regularnie w Polsce i za granicą. Bierze udział w licznych festiwalach. Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Alberto Mizrahim z Chicago, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu, Avitall Gerstetter z Berlina, Davidem Ullmannem z Jerozolimy, Israelem Randem z Tel-Awiwu. Każdy występ Chóru to niepowtarzalne muzyczne przeżycie. Zespół potrafi bowiem zaaranżować każdą przestrzeń: sale koncertowe, synagogi, kościoły, występy plenerowe, a także forma ulicznego happeningu w przestrzeni miejskiej (np. podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Pomordowanych Żydów Europy).
Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater Koncert muzyki synagogalnej 28. MFMS Gaude Mater