« 2015

Zuzanna Malisz - śpiew, basy, bęben
Kacper Malisz - pierwsze skrzypce, basy, nyckelharpa

Beata Młynarczyk - słowo o muzyce

Rodzinna KAPELA MALISZÓW z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze polskim, w oparciu o wypracowany już styl. Warto wspomnieć, że skrzypce oraz baraban to instrumenty rodzinne, które zespół odziedziczył po ojcu Jana Malisza, Józefie, który przekazał również synowi podstawy gry na wielu instrumentach, jakie były w domu rodzinnym. Muzykę tę kapela nazywa więc „ojcowe nuty”. Oprócz muzyki, kapela zajmuje się również budową instrumentów. W pracowni Jana powstają takie instrumenty jak: skrzypce, basy, lira korbowa, nyckelharpa, fujarki i wiele innych.

MAZURKI NIEPOJĘTE to nowa wizja muzyki ludowej, bardzo silnie opartej na tradycji, jednak z przeważającym udziałem kreacji twórczej. Podstawą repertuaru są transowe melodie mazurkowe, komponowane przez ojca i syna – Jana i Kacpra. Poziom wirtuozerii i umiejętności piętnastoletniego skrzypka wynosi go do elitarnej grupy najciekawszych skrzypków sceny folkowej ostatnich lat. Niewiarygodna dojrzałość głosu i wspaniałe poczucie rytmu Zuzanny wraz z nieskończoną wyobraźnią lidera a zarazem ojca pozostałych członków zespołu – Jana, stawia Kapelę Maliszów pośród najciekawszych odkryć na scenie muzycznej Polski i za granicą. W ich grze słychać echa muzyki łuku karpackiego, rodzimą tradycję Pogórza, niespokojnego ducha mazurków z Radomszczyzny w połączeniu ze wspaniałą energią i wyobraźnią. „Mazurki niepojęte” to zbiór melodii na które złożyły się doświadczenia muzyków z ostatnich lat. To muzyka, która zdobywa serca zarówno dziennikarzy muzycznych za granicą (m.in.: BBC 3, Songlines Magazine) jak i fanów dobrej muzyki na całym świecie.