Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

en spacer 360

www.filharmonia.com.pl   /   Koncerty   /   Koncerty dla młodzieży

Koncerty dla młodzieży


FEEL HARMONY - POCZUJ KLIMAT!
koncerty szkolne dla starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów.

Główną rolę podczas koncertów FEEL HARMONY – POCZUJ KLIMAT! sprawować będzie MUZYKA. Nie zabraknie jednak odniesień do innych sztuk, zwłaszcza wizualnych, gdy wymagać tego będzie poruszana w danym spotkaniu tematyka.


Koncerty odbywają się w czwartki:

- godz. 9.00 dla klas IV - VI szkoły podstawowej
- o godz. 10.45 dla młodzieży z gimnazjum i liceum


 Koncerty w sezonie artystycznym 2017/2018


* 12 października 2017 *

PRZEBOJE MUZYKI FILMOWEJ

9.00 i 10.45


Młodzieżowa Orkiestra Dęta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie
Dariusz Dinh Thieu-Quang - waltornia, kierownik artystyczny
Przemysław Marcyniak - dyrygent
Jarosław Praszczałek - dyrygent, prowadzenie koncertu

Podczas koncertu w Filharmonii Częstochowskiej młodzi słuchacze będą mogli posłuchać przebojów muzyki filmowej, melodii z bajek i programów telewizyjnych, w oryginalnych aranżacjach na instrumenty dęte. Zabrzmią tematy z filmów "James Bond", "Mission Impossible", "Janosik", "Misja", "Władca Pierścieni", "Alladyn", "Piraci z Karaibów"


* 30 listopada 2017 *

ALICJA W KRAINIE CZARÓW
– 9.00
OBRAZY DO MUZYKI POLSKIEJ
– 10.45

Społeczna Szkoła Baletowa i Społeczne Ognisko Baletowe w Częstochowie
Urszula Brylewska - przygotowanie

„Alicja w krainie czarów” - bajka baletowa, opowieść o dziewczynce, która nie potrafi dopasować się do formy, jaką narzuca jej świat i ucieka w krainę czarów i fantazji. Niezwykłe przygody jakich doświadcza przekształcają ją z nieśmiałego dziecka w odważną i świadomą swojej roli w życiu dziewczynkę, która dzięki nowym przyjaciołom z krainy baśni poznaje swoją osobowość i uczy się odróżniać dobro i zło. Naszym spektaklem chcemy przenieść widzów w zaczarowany świat, gdzie mogą się spełnić wszystkie nawet niesamowite, niewyobrażalne fantazje i marzenia. Poprzez sztukę tańca „opowiadamy” naszym odbiorcom o kreatywności, tolerancji, empatii i odwadze.

„Obrazy do muzyki polskiej”. Przedstawimy choreografię do muzyki wybitnych polskich kompozytorów, którzy czerpali treści muzyczne z folkloru polskiego .W większości będą to tańce narodowe, polonezy , mazury , oberki, kujawiaki i krakowiaki. Klasyczne dzieła Chopina, Szymanowskiego , Różyckiego, Lutosławskiego, Bacewicz będą przedstawione w niekonwencjonalnych choreografiach, a kostiumy podkreślą wartości muzyki polskiej.


* 25 stycznia 2018 *

ELEMENTY DZIEŁA MUZYCZNEGO

9.00 i 10.45

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Małgorzata Jeruzal – przygotowanie i prowadzenie

Melodia, rytm, dynamika – bez tych elementów nie mógłby powstać żaden utwór muzyczny. Tych „muzycznych puzzli” jest znacznie więcej - najważniejsze z nich poznamy na przykładzie dzieł genialnych kompozytorów: Beethovena, Brahmsa, Ravela, Verdiego i innych, który usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Częstochowskiej.


* 15 marca 2018 *


FOLKLOR JAKO ŹRÓDŁO INSPIRACJI DZIEŁ MUZYCZNYCH

9.00 i 10.45

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Małgorzata Jeruzal – przygotowanie i prowadzenie

Kultura ludowa to skarb każdego narodu. Wśród dawnych tradycji i zwyczajów nie mogło nigdy zabraknąć muzyki, która towarzyszyła ludziom podczas ważnych chwil ale także w zwykłej codzienności. Muzyka ludowa, która inspirowała kompozytorów na całym świecie, trafiła na wielkie sceny i grana jest przez wspaniałe orkiestry symfoniczne. Podczas koncertu usłyszymy dzieła Kilara, Moniuszki, Czajkowskiego, Verdiego i wielu innych – dzieła, które nie powstały by gdyby nie wspaniała muzyka ludowa.

* 26 kwietnia 2018 *

TANECZNY ŚWIAT CHOPINA

10.45


Zespół Cracovia Danza

Spektakl w choreografii Romany Agnel i Leszka Rembowskiego ukazuje bogactwo tanecznych inspiracji w muzyce Chopina. Warto zwrócić uwagę, że kompozytor sam był świetnym tancerzem, co było jednym z warunków zaistnienia na paryskich salonach. Pierwsza część przedstawienia ukazuje właśnie tę salonową rzeczywistość, w której królowały walce, lendlery i kontredanse. Druga natomiast zwraca się w stronę tego, z czego Chopin wyrósł i co grało mu w sercu do końca życia na obczyźnie – muzyki polskiej wybrzmiewającej głównie w mazurkach. Na scenie zobaczymy tańce, z których mazurki Chopina się rodziły – ludowe kujawiaki i oberki, a także szlacheckiego mazura. Kompozytor nie ma swoje odpowiednika wśród postaci na scenie – jest on obecny jedynie, a może aż, przez swoją muzykę. A ta wybrzmiewa w oryginalnej wersji fortepianowej, a także w ludowych interpretacjach zarejestrowanych przez Marię Pomianowską i jej zespół.

* 7 czerwca 2018 *

SPOTKANIE W NOWYM ORLEANIE

9.00 i 10.45

Five O’Clock Orchestra
Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski – przygotowanie i prowadzenie

W przystępny sposób przedstawiona będzie historia powstania jazzu. Powstał on w Nowym Orleanie, o którym też będzie mowa. Bohaterami tej audycji muzycznej będą wielkie postaci jazzu z początku XX wieku, przede wszystkim Louis Armstrong, którego pomnik stoi obok Filharmonii Częstochowskiej. Opowiadanie o jazzie ilustrowane będzie utworami z tej epoki wykonywanymi przez częstochowski zespół Five O'Clock Orchestra.Informacje i zapisy - Impresariat Filharmonii Częstochowskiej, tel. 34 324 18 54