« 2018

Repertuar na luty 2019

2020 »

dzisiejsza data: 28 marzec 2024 (czwartek)

25 II 2019 poniedziałek

sala kameralna

VI Konkurs Wokalny im. Reszków

25 II 2019 poniedziałek, godzina 18:00, sala kameralna

sala kameralna

VI Konkurs Wokalny im. Reszków

Koncert Inauguracyjny

Joanna Zawartko - sopran
Michał Biel - fortepian

Pieśni cygańskie” op. 55 Dvořáka
„Liryka miłosna: 6 pieśni na głos i fortepian” Maklakiewicza
oraz pieśni Rachmaninowa i Moniuszki

Losowanie kolejności przesłuchań

Jacek Woleński - prowadzenie

Joanna Zawartko ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Zadebiutowała w 2013 roku partią tytułową w Rusałce Dvořáka podczas koncertowego wykonania tej opery w Filharmonii Dolnośląskiej. Rok później rolą Desdemony w Otellu Verdiego rozpoczęła współpracę z Operą Wrocławską. W repertuarze ma również partie Tatiany w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, tytułową w Halce Moniuszki, Micaëli w Carmen Bizeta, Zemfiry w Aleko Rachmaninowa, Amelii w Simonie Boccanegrze Verdiego, Ortlindy w Walkirii Wagnera i Roksany w Królu Rogerze Szymanowskiego.

Jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, m.in.: IX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (2016, III miejsce i nagroda specjalna), 49. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antonína Dvořáka w Karlovych Varach (2014, III miejsce i nagroda specjalna), VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Haliny Halskiej-Fijałkowskiej we Wrocławiu (2013, Grand Prix i nagroda specjalna), II Konkursu Wokalnego im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków w Częstochowie (2011, II miejsce oraz trzy nagrody specjalne), X Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju (2010, I miejsce). Śpiewaczka była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Wrocławia.

Artystka bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Dusznikach-Zdroju, Bydgoszczy, Kudowie-Zdroju, Krakowie, Wrocławiu, Koszycach (Słowacja), Saaremaa Opera Festival (Estonia). Można ją także usłyszeć w Badisches Staatstheater Karlsruhe, Operze Wrocławskiej, Teatrze Wielkim w Łodzi, filharmoniach: Dolnośląskiej, Kaliskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Narodowej, Poznańskiej, Sudeckiej, Śląskiej oraz Koszyckiej, a także w Narodowym Forum Muzyki.

Joanna Zawartko współpracowała z takimi dyrygentami jak m.in.: Marzena Diakun, Jacek Kaspszyk, Ewa Michnik, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Marek Pijarowski, Wojciech Rodek, Zygmunt Rychert, Jerzy Salwarowski, Robertas Šervenikas, Daniele Squeo, Piotr Sułkowski, Jan Ślęk, Johannes Willig, Tadeusz Wojciechowski.

________________________________________

Michał Biel - pianista i korepetytor związanym na co dzień z The Juilliard School w Nowym Jorku (USA). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach muzycznych: II nagroda na ,,XI Międzynarodowym Konkursie Pieśni im. Hugo Wolfa” w Stuttgarcie (2018), Nagroda dla wyróżniającego się młodego pianisty na ,,IX Konkursie im. Stanisława Moniuszki” w Warszawie (2016), Nagroda dla najlepszego młodego akompaniatora na „Le Grand Prix de l’Opera” w Bukareszcie (2015), Nagroda za wyróżniający akompaniament na „X Konkursie Wokalnym im. L. Różyckiego” w Gliwicach (2015), I nagroda na „Akademickim Konkursie Pieśni Artystycznej” we Wrocławiu (2013), Nagroda za wyróżniający akompaniament na „IX Konkursie Wokalnym im. L. Różyckiego” w Gliwicach (2013), I nagroda w kategorii duetów fortepianowych na XXIII „Roma International Piano Competition” w Rzymie, II nagroda na XVII „Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta” w Jeseniku (2011).
Jako pianista i korepetytor uczestniczył między innymi w “Internationale Meistersinger Akademie” w Neumarkt (2016, 2017, 2018), ,,The Song Continues” w Carnagie Hall (2016), ,,XXXI Zimowym Kursie Wokalnym” w Dusznikach Zdroju (2013) oraz Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans” (2013). Od 2013 roku uczestniczy w warsztatach ,,Akademii Operowej” przy Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie gdzie pracował m.in. z takimi postaciami jak: Izabela Kłosińska, Rudolf Piernay, Neil Shicoff, Richard Cross, Brenda Hurley, Eytan Pessen, Olga Pasichnyk i Matthias Rexroth.

Jest stypendystą „Marc and Eva Stern Fellowship” na festiwalu ,,Songfest" w Los Angeles, „Jerome L. Greene Fellow” w the Juilliard School, a także laureatem prestiżowej ,,Fundacji Royoumont" gdzie w tym roku odbywa rezydencje na ,,Académie de la mélodie et du lied” w muzeum Orsay w Paryżu.

W 2014 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego oraz klasie kameralistyki prof. Grzegorza Biegasa. W latach 2015-2017, doskonalił swe umiejętności kameralne studiując w prestiżowej uczelni The Juilliard School na kierunku Collaborative Piano. Podczas swych studiów pracował z wybitnymi kameralistami miedzy innymi z: Brian'em Zeger'em, Margo Garrett, Jonathan'em Feldman'em, oraz JJ Penna.

VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków VI Konkurs Wokalny im. Reszków