Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

« 2016

Repertuar na grudzień 2017

2018 »

8 XII 2017 piątek

godzina 19:00

sala koncertowa

Jubileusz Chóru

8 XII 2017 piątek, godzina 19:00, sala koncertowa

sala koncertowa

Jubileusz Chóru "Basilica Cantans"

ARCHIWUM

Jubileusz 20- lecia Chóru "Basilica Cantans"Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór "Basilica Cantans" (przyg. Włodzimierz Krawczyński, Zygmunt Nitkiewicz)
Katarzyna Jakóbczyk - sopran
Marta Mika - mezzosopran
Andrzej Górniak - tenor
Krzysztof Cygan - bas
Adam Klocek - dyrygent


J.F. Händel -  Alleluja z oratorium “Mesjasz”
St. Moniuszko - III Litania Ostrobramska
St. Moniuszko - Chór niedzielny z opery “Halka”
St. Moniuszko - Mazur z opery “Straszny dwór”
G. Verdi - Chór niewolników z opery “Nabucco”
H.H. Jost-Naujoks - May the Lord send angels
Vangelis - 1492 Conquest of Paradise
oraz arie z oper Moniuszki w wykonaniu solistów


ks. Mikołaj Węgrzyn - prowadzenie koncertu


Chór „Basilica Cantans” powstał w 1997 roku z inicjatywy księdza prałata dr hab. Mariana Dudy, ówczesnego proboszcza Archikatedry Częstochowskiej oraz dyrygenta Włodzimierza Krawczyńskiego. Jest to chór mieszany, skupiający amatorów rozmiłowanych w śpiewie chóralnym.

W czasie dwudziestoletniej działalności chór występował za granicą : we Francji w katedrze Notre Dame w Paryżu , w Szwajcarii, we Fryburgu i Lozannie, we Włoszech w Loreto i Ascoli Piceno a także innych krajach, sławiąc imię Polski i rodzinnego miasta- Częstochowy. Chór gościł też w wielu miastach Polski, dając koncerty , między innymi, w Warszawie, Krakowie, Wadowicach, Katowicach, Sosnowcu, Będzinie, Gliwicach, Wieliczce, Bielsku- Białej, Tychach, Świdnicy, Dusznikach. Śpiewał również w polskich katedrach: Leżajsku, Gdańsku, Pelplinie, Rzeszowie oraz w kościołach Leżajska i Malborka.

Brał udział w krajowych i zagranicznych konkursach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Jest, między innymi laureatem nagrody Grand Prix w Konkursie Pieśni Pasyjnej w Żorach, a w 2011 roku zajął I miejsce w konkursie „Magnificat” w Piekarach Śląskich.

W repertuarze chóru znajdują się: pieśni sakralne, patriotyczne, ludowe oraz pieśni gospel i . negro spirituals. Zespół brał udział w wykonaniu dzieł oratoryjnych i operowych ( Msza Koronacyjna- W. A. Mozart, Litania Ostrobramska- St. Moniuszko, Credo- A. Seroka oraz we fragmentach dzieł operowych G. Verdiego i St. Moniuszki.

Jest animatorem cyklu koncertów „ Katedralne Spotkania Chórów”, mającego już wieloletnią tradycję i cieszącego się uznaniem mieszkańców województwa śląskiego. Chór udziela się w wielu akcjach na rzecz miasta i środowiska, tworząc wokalną oprawę uroczystości państwowych i kościelnych , a także koncertuje w wyższych uczelniach i siedzibach administracji państwowej i organizacjach pozarządowych województwa, regionu i rodzinnego miasta Częstochowy.

Obecnie zespół prowadzą dwaj dyrygenci: Włodzimierz Krawczyński i Zygmunt Nitkiewicz.Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru Jubileusz Chóru