« 2015

24 X 2016 poniedziałek, godzina 19:00, sala koncertowa

JOHN SCOFIELD QUARTET

10. Festiwal jaZZ i okolice / jaZZ & beyond 2016

JOHN SCOFIELD QUARTET - "COUNTRY FOR OLD MEN"
John Scofield - gitara
Larry Goldings - organy, fortepian
Steve Swallow - kontrabas
Bill Stewart – perkusja

support:
BlackBird

Michał Walczak: gitara
Michał Rorat: fortepian
Paweł Surman: trąbka
Bartek Bednarek: gitara basowa
Frank Parker: perkusja

Organizator: Stowarzyszenie "Inicjatywa"

John Scofield należy do ścisłej czołówki najważniejszych gitarzystów w świecie jazzu, bluesa i muzyki funky. Cechują go: wybitny kunszt instrumentalny oraz elastyczność repertuarowa (gitarzysta nie stroni od nowych brzmień, a nawet rockowych riffów - zawsze jednak solidnie osadzonych w bluesie i jazzowej harmonii), które stanowią o wielkim sukcesie komercyjnym, jednak bez utraty wartości czysto artystycznych, jego muzyki. Doskonała gitarowa technika, feeling i od pierwszego dźwięku rozpoznawalne brzmienie gitary, które nawiązuje do różnorodnych nurtów amerykańskiej tradycji muzyki rozrywkowej i jazzu. Muzyka, którą współcześnie tworzy John Scofield, od wielu lat łączy pokolenia melomanów, nie tylko samego jazzu, także bluesa, rocka, muzyki soul czy gospel. John Scofield to muzyk niezwykle zasłużony dla historii amerykańskiej muzyki, gitarzysta i kompozytor tworzący najwspanialsze albumy współczesnego jazzu, który współpracował z najwybitniejszymi osobowościami współczesnej muzyki improwizowanej, min. takimi jak: Miles Davis, George Duke, Chick Corea, Gary Burton, Charles Mingus, Ron Carter, Zbigniew Seifert, Joe Lovano, Jack De Johnette, Larry Coryell, Bill Frisell, Mike Stern, Pat Metheny, Gerry Mulligan, Chet Baker, Billy Cobham, McCoy Tyner, Marc Johnson, Herbie Hancock, Michael Breacker, Brad Mehldau, Dave Holland, Al Foster, Joe Henderson, Charlie Haden, Jack DeJohnette i wieloma innymi. John Scofield otrzymał w 2016 roku prestiżową nagrodę amerykańskiego przemysłu muzycznego GRAMMY w kategorii: Najlepszy Jazzowy Album Instrumentalny.

www.johnscofield.com

BlackBird

Ten założony w 2012 kwintet zdecydowanie stawia na świeżość brzmienia, z niespotykaną precyzją aranżuje własne, autorskie kompozycje trzymając się z dala od powtarzanych w nieskończoność standardów. W ich twórczości zagłębiającej się w bogaty nurt jazzu, jazz-rocka, rocka i fusion nieustannie przenikają na powierzchnie charakter i bogactwo doświadczeń członków zespołu. Liryka amerykańskiego mainstreamu staje w opozycji do ostrej sekcji rytmicznej, noszącej w sobie potężny ładunek energii. Słowiańska dusza daje o sobie znać w nieokiełznanych improwizacjach, w których muzycy dają świadectwo swojej wirtuozerii, a całość spowita jest w mrocznych, tchnących chłodem wariacjach, bliskich skandynawskiemu brzmieniu nu-jazzu.

źródło: materiały Organizatora