« 2014

20 XII 2015 niedziela

20 XII 2015 niedziela, godzina 16:00, sala koncertowa

Show aktorów Teatru Żydowskiego i Teatru Romskiego
„Na Szczęście! Na Zdrowie! Mazel Tov!” oraz „Terno”

Organizator: Centrum Dialogu Międzykulturowego

Wyjątkowy wieczór w Filharmonii Częstochowskiej. Na scenie wystąpi aktorzy Teatru Żydowskiego z Warszawy oraz Cygański Teatr Muzyczny Terno. Śpiew, muzyka, taniec, a przy tym doskonała zabawa – to gwarancja spotkania z bogactwem obu tych kultur.

Jako pierwsi na scenie wystąpią aktorzy Teatru Żydowskiego prezentując „Na Szczęście! Na Zdrowie! Mazel Tov!” - pełen humor i dowcipu żydowskiego spektakl muzyczno-taneczny. Przedstawienie ukazuje życie codzienne Żydów z warszawskich Nalewek. To tu szewc kiwa nad kopytem, a uczony mąż nad Księgą. Tu na ławeczce trwa nerwowy dialog dwóch biznesmenów, za których ponoć ręczy Rotszyld. Tylko jakoś zapomniał podpisać się na czeku. W jednej z głównych ról zobaczymy na scenie wybitnego aktora teatralnego i filmowego – Henryka Rajfera, natomiast nad muzyczną stroną spektaklu czuwać będzie zespół pod kierownictwem Teresy Wrońskiej. „Na Szczęście! Na Zdrowie! Mazel Tov!” to zaproszenie do wspólnej podróży do miejsc, których już nie ma, lecz wracają echem melodii, głosami podwórkowych śpiewaków i nawoływaniem matek, przypominając pociechom, że stygnie rosół i szabasowy czulent. Spektakl w języku polskim i jidysz.

Zaraz potem na scenie pojawią się artyści Teatru Cygańskiego „Terno”, który na światowych scenach obecny jest już od ponad 60 lat i cieszy się sławą jednego z najlepszych w całej Europie. Czego możemy spodziewać się po występie Terno? Czeka nas spotkanie z autentycznym, żywym i niepowtarzalnym folklorem romskim. Scena filharmonii wypełni się wirującymi kolorami, którym towarzyszyć będzie tradycyjna, wywodząca się z cygańskich korzeni, ale prezentowana w nowych aranżacjach muzyka. Show zapewni zespół profesjonalnych (jedyny taki w Polsce) muzyków, kierowany przez Edwarda Dębickiego – założyciela Terno, a dziś jego kierownika artystycznego, wirtuoza akordeonu, niestrudzenie od dziesiątek lat kultywującego kulturę romską. Postać to wyjątkowa, a dowodem niech będzie fakt, że to jedyny Rom uhonorowany Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Źródło: materiały organizatora