« 2014

Repertuar na listopad 2015

2016 »

dzisiejsza data: 20 kwiecień 2024 (sobota)

8 XI 2015 niedziela

Agnieszka Duczmal i Orkiestra Kameralna PR Amadeus

8 XI 2015 niedziela, godzina 18:00, sala koncertowa

Agnieszka Duczmal i Orkiestra Kameralna PR Amadeus

XXIV Festiwal ArsCameralis

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus"
Agnieszka Duczmal - dyrygent

Antonín Dvořák - Kwartet smyczkowy F-dur "Amerykański" (ar. Agnieszka Duczmal)
Modest Musorgski / Agnieszka Duczmal - Obrazki z wystawy

Organizator: Instytucja Kultury Ars Cameralis

Początki Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus sięgają 1968 roku, kiedy Agnieszka Duczmal, jedna z najbardziej znanych polskich dyrygentek, namówiła kolegów z Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu na założenie zespołu „Jeunesses Musicales”. Próby odbywały się w domu założycielki: jak wspomina Duczmal, „entuzjazmu nie brakowało i chcieliśmy grać”.* Zaledwie kilka lat później, w 1976 roku, Orkiestra zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim, co pozwoliło jej przekształcić się w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji a następnie w znaną dziś na całym świecie Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Orkiestra nagrała dla Polskiego Radia setki godzin muzyki od baroku do współczesności, współpracowała z zagranicznymi radiofoniami i telewizjami oraz wydała niemal 50 płyt. Koncertowała w całej Europie oraz USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując ze światowej sławy solistami, takimi jak Maurice André, Martha Argerich, Patrick Gallois, Vadim Repin czy Grigory Sokolov.

Orkiestra wystąpi w Częstochowie pod batutą swojej wybitnej założycielki. Agnieszka Duczmal to jedna z najwybitniejszych polskich dyrygentek, laureatka wielu międzynarodowych nagród. W 1982 roku otrzymała tytuł „La donna del mondo” (Kobieta świata) pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch. Jako pierwsza dyrygentka wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala. Duczmal w oryginalny sposób projektuje występy swojej orkiestry, łącząc muzykę z baletem i malarstwem.