« 2015

Repertuar na maj 2016

2017 »

dzisiejsza data: 20 kwiecień 2024 (sobota)

20 V 2016 piątek

20 V 2016 piątek, godzina 19:00, sala koncertowa

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Grigor Palikarow - dyrygent

G. Rossini – Uwertura do opery „Wilhelm Tell”
R. Wagner – Idylla Zygfryda WWV 103
R. Schumann – I Symfonia B-dur “Wiosenna” op. 38

Grigor Palikarov (urodzony w Płowdiw, Bułgaria w 1971) jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sofii na czterech kierunkach: dyrygentura, kompozycja, fortepian oraz dyrygentura chóralna. Później kontynuował studia kompozytorskie biorąc udział w dwóch akademiach letnich Ericha Urbannera (profesor na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Performatywnych w Wiedniu).

Jako dyrygent operowy zadebiutował w wieku 22 lat prowadząc „Rigoletto” Verdiego na dwóch głównych scenach operowych Bułgarii.

W sezonie 1998-1999 Grigor Palikarov zadebiutował na scenie Opery Narodowej i Baletu w Sofii. Później brał udział w wielu koncertach ze światowej sławy śpiewakami operowymi takimi jak: Ghena Dimitrova, Anna Tomowa-Sintow, Krassimira Stoyanova, Alexandrina Milcheva, Nadieżda Krasteva, Bojko Tzvetanov i Nickola Ghjuzelev.

Od stycznia 2001 roku Palikarov pracuje jako dyrygent w Operze Narodowej i Baletu w Sofii, przygotowując bogaty i zróżnicowany repertuaru. Obejmuje on ponad pięćdziesiąt dzieł operowych i baletowych Mozarta, Rossiniego, Donizettiego, Webera, Verdiego, Wagnera, Ponchielli, Mascagni, Leoncavallo, Pucciniego, Gounoda, Delibes, Bizeta, Borodina, Rimskiego-Korsakowa, Czajkowskiego, Prokofiewa, Orffa oraz bułgarskich kompozytorów klasycznych i współczesnych.

Od sezonu 2005 - 2006 Palikarov objął stanowisko głównego kierownika artystycznego i dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w Pazardżiku. We wrześniu 2008 roku został pierwszym dyrygentem "Classic FM" Symphony Orchestra w Sofii.

Grigor Palikarov jest często zapraszany jako dyrygent przez wiele orkiestr, teatrów i oper oraz do udziału w krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych w Bułgarii i za granicą (Niemcy, Austria (Ensemble "New Ton"), Narodowa Orkiestra Belgii, Francja, Włochy, Luksemburg, Macedonia, Opera Narodowa i Balet w Ljubljanie, Szwajcaria, Century Orchestra w Tajwanie, Opera Cleveland w USA, Japonia. Jego debiut w USA został określony przez amerykańskich krytyków jako "jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w 2009 roku”. Grigor Palikarov regularnie bierze udział w nagraniach utworów orkiestrowych, operowych jako dyrygent gościnny oraz dyrygent Orkiestry Symfonicznej Narodowego Radia Bułgarskiego.

Oprócz swojej pracy jako dyrygent, Palikarov komponuje oraz występuje jako pianista. Od 2001 roku jest adiunktem w Państwowej Akademii Muzyki i Tańca w Płowdiw. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kompozytorskich.

Grigor Palikarov jest certyfikowanym członkiem MENSA i przez dwie kolejne kadencje był przewodniczącym jego bułgarskiego oddziału.

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana pragnie zaprosić na kolejny koncert w ramach projektu muzycznego Multimedia Symfonia Gwiazd.

Multimedia Symfonia Gwiazd odbywa się pod mecenatem firmy Multimedia Polska, dostawcy usług telekomunikacyjnych. Mecenat Multimedia Polska umożliwi Filharmonii Częstochowskiej realizację artystycznych zamierzeń z udziałem wybitnych, utytułowanych gwiazd polskich i światowych scen muzycznych.