« 2015

Repertuar na luty 2016

2017 »

dzisiejsza data: 28 marzec 2024 (czwartek)

26 II 2016 piątek

Koncert symfoniczny MULTIMEDIA SYMFONIA GWIAZD

26 II 2016 piątek, godzina 19:00, sala koncertowa

Koncert symfoniczny MULTIMEDIA SYMFONIA GWIAZD

Koncert symfoniczny

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Jan Mráček – skrzypce
Adam Klocek – dyrygent

L. v. Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
R. Strauss – Serenada Es-dur op. 7 na instrumenty dęte
R. Strauss – Dyl Sowizdrzał op. 28

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana pragnie zaprosić na kolejny koncert w ramach projektu muzycznego Multimedia Symfonia Gwiazd.

Multimedia Symfonia Gwiazd odbywa się pod mecenatem firmy Multimedia Polska, dostawcy usług telekomunikacyjnych. Mecenat Multimedia Polska umożliwi Filharmonii Częstochowskiej realizację artystycznych zamierzeń z udziałem wybitnych, utytułowanych gwiazd polskich i światowych scen muzycznych.

Solistą koncertu będzie Jan Mráček, 25-letni czeski skrzypek, zdobywca I nagrody na Fritz Kreisler International Violin Competition we Wiedniu w 2014 roku. Skrzypek wykona "Koncert skrzypcowy D-dur op. 61" Ludwiga van Beethovena. Dzieło to powstało w roku 1806, wkrótce po IV Symfonii i IV Koncercie fortepianowym, równolegle z Kwartetami op. 59. Wiedeńskie prawykonanie z udziałem Franza Clementa miało miejsce 23 XII 1806 roku. Koncert skrzypcowy D-dur, wykraczający poza ówczesne pojęcie gatunku, jest dziełem tajemniczym i wymagającym zarówno w wykonaniu, jak i odbiorze.

Czeski skrzypek Jan Mráček urodził się w Pilźnie w 1991 roku. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach u prof. Magdalény Mickovej. Od 2003 pobierał nauki u prof. Jiří’ego Fišera. Praskie Konserwatorium ukończył z wyróżnieniem w 2013. Jeszcze do niedawna studiował na wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Dramatycznych pod kierunkiem koncertmistrza Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej Jana Pospíchala.

2014 zaowocował w jego karierze ważnym nagrodami: pierwszym miejscem na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Stefanie Hohl w Wiedniu i na organizowanym również w stolicy Austrii prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Fritza Kreislera. Ten sam rok przyniósł artyście wyróżnienia, które zdobył będąc w składzie Lobkowicz Piano Trio (z którym współpracuje od 2008 roku): trzecia nagroda na Konkursie Antonína Dvořáka oraz zwycięstwo i nagroda publiczności na Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w austriackim Pörtschach.

Jako solista występował z wieloma orkiestrami na świecie, w tym: Orkiestrą Symfoniczną w Kuopio i Rumuńską Orkiestrą Radiową (oba pod dyrekcją Sachy Goetzel’a), Orkiestrą Miejską z Lappeenranta (Finlandia), Młodą Polską Filharmonią i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej z Maestro Adamem Klockiem, Czeską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Praską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Janáčka, Filharmonią z Hradec Králové, Orkiestrę Symfoniczną Bohuslav Martinů w Zlinie, Pilznieńską Filharmonią, Morawską Filharmonią w Ołomuńca, Orkiestra Filharmonii Kraju Południowoczeskiego, Orkiestrą Kameralną z Pardubic, Czeską Orkiestrą Kameralną, Wirtuozami Praskim, Nowym Praskim Collegium.

Regularnie odbywa tournée koncertowe ze skrzypkiem Václava Hudeček, będąc jednocześnie od 2012 roku jego asystentem w prywatnej szkole mistrza.

Jan Mráček został zaproszony przez Maestro Jiri’ego Belohlavka do poprowadzenia Czeskiej Orkiestry Symfonicznej podczas trzech koncertów, które będą miały miejsce w tym roku w wiedeńskim Musikverein. Jako koncertmistrz wystąpi również z dyrygentami Gianandrea Noseda i Xian Zhang podczas letniej trasy Europejskiej Orkiestry Młodzieżowej.
Ma również napięty grafik jako solista i kameralista. Jego plany na 2016 rok obejmują także nagrania koncertów skrzypcowym Dvořáka i innych czeskich kompozytorów z Czeską Narodową Orkiestrą Symfoniczną pod batutą James’a Judda dla firmy fonograficznej Onyx.

Jego najbliższe plany koncertowe to: dwa występy z Czeskimi Filharmonikami, trzy koncerty z Królewską Orkiestrą Filharmoniczną, Orkiestrą Symfoniczną na Florydzie oraz recitale w Austrii, Szwajcarii i we Włoszech.