12 VI 2026 piątek, godzina 19:00, sala koncertowa
sala koncertowa
Beethoven / Szymanowski / Pospieszalski
ZAKOŃCZENIE 81. SEZONU ARTYSTYCZNEGO
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Janusz Siadlak - przygotowanie chóru
Adam Klocek - dyrygent
Ludwig van Beethoven – 16. Kwartet smyczkowy F-dur (1826) - prawykonanie wersji na orkiestrę
Karol Szymanowski - Harnasie op. 55
Marcin Pospieszalski – Te Deum
Od późnego klasycyzmu, przez muzykę XX wieku, po współczesną twórczość chóralno-symfoniczną - koncert podsumowujący bogaty 81. Sezon Artystyczny naszej Filharmonii. Wieczór otworzy XVI Kwartet smyczkowy F-dur Ludwiga van Beethovena – jedno z ostatnich dzieł kompozytora, usłyszymy po raz pierwszy w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną. Następnie usłyszymy "Harnasie" Karola Szymanowskiego, który w balecie-pantomimie połączył inspiracje muzyką Podhala z nowoczesnym językiem orkiestralnym, tworząc jedno z najważniejszych dzieł polskiego modernizmu muzycznego. Całość dopełni Te Deum Marcina Pospieszalskiego – współczesna kompozycja na orkiestrę i chór, odwołująca się do tradycji polskiej muzyki sakralnej.
O swojej kompozycji pisze Marcin Pospieszalski:
"Bardzo się cieszę, że Te Deum będzie miało swoją częstochowską premierę w roku 2026, roku 200-lecia powstania nowoczesnej Częstochowy. W utworze słychać echa tego co ukształtowało mnie od najwcześniejszego dzieciństwa. Dźwięk organów dochodzący do rodzinnego mieszkania z kościoła św. Barbary, uroczysty śpiew „Ciebie Boga wysławiamy” podczas wielkich świąt, echa łacińskiej liturgii, którą jako kilkuletnie dziecko słyszałem w kościele. Jest nawet nie tak oczywisty dla uroczystego i tryumfalnego hymnu jakim jest „Te Deum” element pieśni żałobnych i błagalnych, powracający do mnie z najdawniejszych wspomnień. Oczywiście pojawi się muzyczna symbolika związana z samym tekstem i treścią łacińskiego hymnu, nawiązania do historycznych stylów muzycznych. „Te Deum” dedykuję mojemu miastu Częstochowie i jestem dumny, że zostanie ono wykonane przez znakomitą orkiestrę i chór w Częstochowskiej Filharmonii, miejscu, które w dzieciństwie i młodości było dla mnie muzycznym sanktuarium.”
____________
fot. Agnieszka Małasiewicz















































