6 X 2024 niedziela, godzina 19:00, sala koncertowa
sala koncertowa
Adam Bałdych
15. FESTIWAL WIOLINISTYCZNY im. BRONISŁAWA HUBERMANA
ADAM BAŁDYCH
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Adam Bałdych - skrzypce, skrzypce renesansowe
Sebastian Zawadzki - fortepian
Andrzej Święs - bas
Dawid Fortuna - perkusja
Adam Klocek – dyrygent
Adam Bałdych - Early Birds Symphony
Adam Bałdych - Teodor
„Teodor” na skrzypce improwizujące, głos, fortepian, kontrabas, perkusję i orkiestrę symfoniczną to nowy nowy projekt, który skrzypek realizuje ze swoją żoną – wokalistką Kari Sál, oraz z Krzysztofem Dysem, Michałem Barańskim, Dawidem Fortuną, z którymi współtworzy Adam Bałdych Quartet.
Nową kompozycję Adam Bałdych napisał z myślą o swoim synu, który urodził się latem 2020 roku. Artysta postanowił cofnąć się do czasów swojego dzieciństwa, by czerpać inspiracje z wyjątkowej atmosfery lat 80. To nie tylko czas wybuchu syntetycznych brzmień i prowokacyjnych projektów muzycznych, ale też złota epoka dla tzw. Polish Jazzu – nurtu kreowanego przez wybitne postaci, takie jak Tomasz Stańko, Michał Urbaniak czy Zbigniew Namysłowski. To właśnie lata 80., jako schyłek PRL-u, tętniły buntowniczą twórczością i awangardowymi poszukiwaniami, zarówno w muzyce jazzowej, jak i poważnej.
„Urodziłem się w latach 80. i często wracam myślami do tych czasów. Dźwięki, które pamiętam z pierwszych lat mojego życia, chciałbym zestawić z aparatem orkiestrowym i eksperymentować z zacieraniem granic pomiędzy muzycznymi gatunkami, które są i były dla mnie inspiracją. Komponowanie jest dla mnie zawsze bodźcem do nowych poszukiwań. Partię skrzypiec zamierzam wykonać zarówno na instrumencie współczesnym, jak również na rzadko spotykanych skrzypcach renesansowych. Ważnym elementem kompozycji będą improwizacje czerpiące z sonorystyki na granicy jazzu i muzyki poważnej. Utwór dedykuję swojemu niedawno narodzonemu synowi Teodorowi, który wniósł wiele światła w moje życie.” – mówi Bałdych.
źródło: jazzforum.com.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca