Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

« 2023

Repertuar na wrzesień 2024

2025 »

dzisiejsza data: 16 lipiec 2024 (wtorek)

20 IX 2024 piątek

godzina 19:00

sala koncertowa

Inauguracja 80. Jubileuszowego Sezonu Artystycznego 2024/2025

20 IX 2024 piątek, godzina 19:00, sala koncertowa

sala koncertowa

Inauguracja 80. Jubileuszowego Sezonu Artystycznego 2024/2025

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Mateusz Kowalski - gitara
Adam Klocek – dyrygent

Joby Talbot – Ink Dark Moon
Wojciech Kilar - Orawa
Wojciech Kilar - Muzyka z filmu "Dracula"

Mateusz Kowalski - okrzyknięty przez Classical Guitar Magazine mianem muzyka „spektakularnego”, a jego interpretacje „zapierającymi dech w piersiach” jest jedną ze wschodzących gwiazd światowej sceny gitarowej. Posiadając w swoim repertuarze utwory z różnych epok - od renesansu po kompozycje współczesne - interpretuje je zgodnie z zasadami wykonawczymi czasów, z których pochodzą. Za cel stawia sobie budowanie ciekawych, przekonujących i nierzadko zaskakujących kreacji muzycznych, będących dla słuchaczy interesującą, wywierającą na nich wpływ opowieścią.

Jako  koncertujący artysta ma na swoim  koncie  występy w jednych z najsłynniejszych sal na świecie.  W wieku  23 lat  zadebiutował w wiedeńskim Musikverein oraz w Shanghai Grand Theatre. W roku 2019 wykonał słynne Concierto de Aranjuez z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Występował z recitalami w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie, a łącznie można go było usłyszeć w ponad 20 krajach na całym świecie.

Duży wpływ na rozwój jego kariery miały konkursy na których zwyciężył. Obok pierwszego miejsca i nagrody publiczności w Antony (Paryż, Francja), najważniejszym z nich pozostaje konkurs będący zwieńczeniem drugiej edycji programu EuroStrings, którego Mateusz był członkiem. 2nd EuroStrings International Competition, który w 2019 roku odbył się w Londynie, jest jedynym europejskim konkursem dostępnym tylko dla zwycięzców konkursów należących do platformy (17 konkursów). Byli oni reprezentantami 12 krajów całego świata. Częścią nagrody jest międzynarodowa trasa koncertowa po Europie, Stanach Zjednoczonych i krajach azjatyckich.

We wrześniu 2019 roku miała miejsce premiera debiutanckiej płyty Mateusz Kowalski Classical Guitarist. Została wydana przez CD Accord, a dystrybuowana przez NAXOS. Pierwsza płyta to zbiór ważnych dla artysty utworów. W programie znalazły się kompozycje Bacha, Giulianiego, Tárregi, Barriosa, Piazzolli, Ponce'a oraz premierowo Assad’a i Schuberta (nowe opracowanie).

Mateusz Kowalski urodził się w 1995 roku w Koszalinie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat i przez kolejnych 12 lat uczył się pod kierunkiem Dariusza Schmidta w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie (dyplom z wyróżnieniem). Następnie ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Bałauszko (dyplom z wyróżnieniem). Za wybitne osiągnięcia został odznaczony medalem Magna cum Laude. Swoje umiejętności doskonalił także podczas licznych kursów i lekcji mistrzowskich prowadzonych przez takich wybitnych muzyków, jak Sérgio Assad, Oscar Ghiglia, Zoran Dukić, Alvaro Pierri, Łukasz Kuropaczewski i Paul O’Dette.

Mateusz nie ogranicza się tylko do koncertowania. W roli pedagoga sprawdził się już wielokrotnie udzielając lekcji mistrzowskich między innymi na festiwalach w Szeged (Węgry), w Rust (Austria) oraz w Qingdao (Chiny). Od października 2019 jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Mateusz Kowalski jest stypen­dystą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego (Nagroda Pro Arte), Prezydenta Miasta Koszalina oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (pro­gram „Młoda Polska”).

Artysta obecnie koncertuje na instrumentach wykonanych przez słynnych mistrzów lutnictwa, takich jak Masaki Sakurai, Karl-Heinz Roemmich i Hanson Yao.

Zobacz co jeszcze gramy w podobnym terminie>

22 IX 2024, godz. 19:00

Myslovitz