Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

« 2021

Repertuar na maj 2022

2023 »

dzisiejsza data: 24 maj 2022 (wtorek)

26 V 2022 czwartek

godzina 18:00

Bazylika Jasnogórska

Koncert Nadzwyczajny Pamięci Krzysztofa Pendereckiego

26 V 2022 czwartek, godzina 18:00, Bazylika Jasnogórska

Bazylika Jasnogórska

Koncert Nadzwyczajny Pamięci Krzysztofa Pendereckiego

Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Maciej Tworek - dyrygent
Janusz Siadlak - prowadzenie

Krzysztof Penderecki - Agnus Dei, Iże cheruwimy, O gloriosa virginum, Sanctus/Benedictus
Arvo Pärt - Magnificat, Da pacem
Paweł Łukaszewski - Psalm 120 Levabo occulos meus, Psalm 129 De profundis
Olivier Messiaen - O sacrum convivium


Był świadom swojej wielkości, ale zaskakiwał ciepłem i skromnością w prywatnym życiu – to słowa niezwykle trafnie opisujące jednego z największych polskich kompozytorów muzyki współczesnej. Dwa lata po jego śmierci oraz tuż po niedawnych uroczystościach pogrzebowych, zapraszamy do Bazyliki Jasnogórskiej na Koncert Nadzwyczajny pamięci Krzysztofa Pendereckiego. Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum wystąpi pod dyrekcją Macieja Tworka, który przez kilkanaście lat blisko współpracował z Mistrzem.

Twórczy geniusz Pendereckiego objawił się bardzo wcześnie. Jako absolwent krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej wziął udział w konkursie Związku Kompozytorów Polskich, w którym jego trzy utwory, zgłoszone pod różnymi pseudonimami, zdobyły wszystkie główne nagrody. To był wspaniały początek wielkiej kariery, która nazwisko polskiego Mistrza na stałe wpisała w historię muzyki wszech czasów. Dziś trudno byłoby w muzycznym świecie znaleźć filharmonię, operę, czy chór, które nie sięgałyby w swych repertuarach po jego twórczość. Wyróżniającą cechą była umiejętność komponowania zarówno wielkich oper, monumentalnych symfonii i dzieł oratoryjnych, jak i pełnych skupienia, wręcz minimalistycznych utworów kameralnych i chóralnych. I właśnie po ten repertuar Pendereckiego sięgnie Chór Filharmonii w nadzwyczajnym koncercie. Agnus Dei, O gloriosa virginum, Sanctus/Benedictusprezentują już dojrzały styl Kompozytora, u którego twórczość inspirowana motywami religijnymi stanowiła odrębny, bogaty zbiór, zwłaszcza w późniejszych latach życia. Zbiór ten z pewnością wystarczyłby na wypełnienie programu niejednego koncertu monograficznego. Chór nie zatrzymuje się jednak tylko na twórczości Krzysztofa Pendereckiego – wszak wpływy jego stylu odnajdziemy u wielu współczesnych kompozytorów. Penderecki wyznaczał nowe kierunki w harmonii, współbrzmieniach, stylistyce. Trendy te stały się kanonem również we współczesnej muzyce chóralnej. To nowatorskie podejście do muzyki wokalnej znajdziemy także u Arvo Pärta czy Oliviera Meassiena, a w muzyce polskiej u Pawła Łukaszewskiego. Każdy z nich, zachowując swój indywidulany styl, wydobywa z chóru brzmienia zachwycające barwnością i niespotykaną harmonią. Wybrane utwory wszystkich tych kompozytorów, które złożą się na program nadzwyczajnego koncertu, zabrzmią we wspaniałym wnętrzu Bazyliki Jasnogórskiej, która z pewnością doda muzyce większej głębi i jeszcze mocniej wydobędzie wpisane w nią sacrum. Niezwykła muzyka i wyjątkowe miejsce, które Krzysztof Penderecki wielokrotnie odwiedzał podczas artystycznych podróży, złożą się na niezapomniany koncert przywołujący pamięć o tym wybitnym Kompozytorze. Chórem zadyryguje Maciej Tworek, profesor Katedry Chóralistyki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, a koncert poprowadzi Janusz Siadlak.  


Wstęp wolny. Miejsca w Bazylice są nienumerowane.

Zobacz co jeszcze gramy w podobnym terminie>

27 V 2022, godz. 19:00

Nasi soliści

SZCZEGÓŁY » KUP BILET »

30 V 2022, godz. 19:00

Kochane pieniążki

SZCZEGÓŁY »

3 VI 2022, godz. 18:00

HJS 2022 - Parada nowoorleańska

SZCZEGÓŁY »

3 VI 2022, godz. 19:00

HJS 2022 - Koncert inauguracyjny

SZCZEGÓŁY » KUP BILET »

3 VI 2022, godz. 22:30

HJS 2022 - Jam session

SZCZEGÓŁY »