« 2018

Repertuar na grudzień 2019

2020 »

dzisiejsza data: 19 marzec 2024 (wtorek)

3 XII 2019 wtorek

Marcin Wasilewski Trio

3 XII 2019 wtorek, godzina 19:00, sala koncertowa

Marcin Wasilewski Trio

Marcin Wasilewski – fortepian
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
Michał Miśkiewicz- perkusja

Organizator: Good Walk

25 lat Marcin Wasilewski Trio

Marcin Wasilewski Trio to najsłynniejsze na świecie polskie trio jazzowe, założone przez wybitnego pianistę i kompozytora Marcina Wasielewskiego oraz basistę Sławomira Kurkiewicza. Muzycy od wielu lat są ambasadorami polskiej kultury na świecie.

Laureaci licznych nagród, zdobywcy największej liczby Fryderyków w kategorii jazz - nagród Polskiego Przemysłu Muzycznego, sam Marcin Wasilewski zgromadził na swoim koncie aż 9 statuetek. Mogą się poszczycić współpracą z niemal wszystkimi czołowymi postaciami polskiego i światowego jazzu, jako Trio Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer, czy osobno Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster i wielu innych.  To oni przez prawie 20 lat współtworzyli na scenie legendarny Kwartet Tomasza Stańko oraz nagrali z nim albumy: Soul of Things, Suspended Night czy Lontano. Do dziś są najdłużej współpracującym polskim artystą z uznawaną za jedną z najważniejszych wytwórni jazzowych na świecie ECM Records. W 2019 roku zespół obchodzi 25 rocznicę istnienia w niezmienionym składzie: Marcin Wasilewski fortepian, Sławomir Kurkiewicz kontrabas, Michał Miśkiewicz perkusja. Jego historia sięga jednak 1990 roku. Wówczas powstała formacja Simple Acoustic Trio. W 1993 roku do składu dołączył jako ostatni, perkusista Michał Miśkiewicz, syn słynnego jazzowego saksofonisty Henryka Miśkiewicza. Od tego momentu formacja działa jako kompletny band niepoddający się żadnym personalnym zawirowaniom. Na swoim koncie maja 9 płyt, w tym nagrodzony w tym roku Fryderykiem album Live w kategorii Jazzowy Album Roku.

Jubileusz Marcin Wasilewski Trio zbiega się z również z obchodami 50-lecia jednej z najważniejszych wytwórni płytowych na świecie – ECM Records, macierzystej wytwórni, dla której Trio nagrało już 5 płyt, wcześniej występując na 3 albumach nieodżałowanego Tomasza Stańko w jego Kwartecie. Druga znacząca rocznica to 50 rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, przypadająca również na ten rok. To właśnie muzycy Marcin Wasilewski Trio (pod pierwotną Simple Acoustic Trio) jako pierwsi od śmierci Komedy sięgnęli po jego muzykę na swojej debiutanckiej płycie Komeda, który stał się jednym z najgłośniej komentowanych debiutów tamtych lat.

W ramach jubileuszu, w grudniu 2019, odbędzie się ogólnopolska trasa koncertowa. Podczas koncertów Trio zaprezentuje różne oblicza swojej twórczości, oddając hołd swoim wielkim mistrzom i mentorom: Krzysztofowi Komedzie oraz niedawno zmarłemu Tomaszowi Stańko.

W CAŁEJ HISTORII POLSKIEGO JAZZU NIE BYŁO TAKIEJ GRUPY JAK ONI

TOMASZ STAŃKO

Świętujmy razem! We wtorek 1.10.2019, w ramach Dnia Polskiej Muzyki, bilety na koncerty w ramach Jubileuszowej Trasy Marcin Wasilewski Trio dostępne będą online 5% taniej

źródło: materiały organizatora