Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

« 2019

Repertuar na marzec 2020

2021 »

20 III 2020 piątek

godzina 19:00

sala koncertowa

KONCERT JUBILEUSZOWY - koncert przeniesiony

20 III 2020 piątek, godzina 19:00, sala koncertowa

sala koncertowa

KONCERT JUBILEUSZOWY - koncert przeniesiony

ARCHIWUM

Koncert przeniesiony na 19 czerwca 2020.

Zakupione bilety zachowują swoją ważność.
W przypadku zwrotu biletów należy kontaktować się z Kasą Filharmonii.


75 lat Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Janusz Siadlak - przygotowanie chóru
Ewa Biegas – sopran
Robert Gierlach - baryton
Mariusz Patyra - skrzypce
Adam Klocek – dyrygent

Wojciech Kilar – Orawa
Henryk Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
Adam Klocek - In Paradisum PRAWYKONANIE
Antonín Dvořák – Te Deum op. 103

Andrzej Sułek - prowadzenie koncertu


Kulminacją świętowania Jubileuszu 75 lat istnienia Filharmonii w Częstochowie będzie uroczysty koncert, na program którego złożą się utwory związane z samą Filharmonią, ale także z naszym Miastem. Oczywistym wyborem był Koncert skrzypcowy polskiego kompozytora, bo za patrona mamy urodzonego w Częstochowie wirtuoza skrzypiec, Bronisława Hubermana. I tak usłyszymy II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego, często wykonywany i zarejestrowany na płycie przez Hubermana. Jego wykonawcą będzie Mariusz Patyra, nazywany polskim Paganinim, wybitny skrzypek, którego pierwszy raz podziwialiśmy w 2003 roku podczas koncertu zatytułowanego „Wielkie talenty, wielkie nadzieje” w ramach IV Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana . W 2018 roku powrócił na Festiwal Hubermanowski już z recitalem mistrzowskim, a teraz uświetni Jubileusz 75-lecia Filharmonii. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka, który także specjalnie na tę okazję napisał utwór i tym samym zadebiutuje w Filharmonii Częstochowskiej w roli kompozytora. Wieczór jubileuszowy rozpocznie się poematem symfonicznym „Orawa” Wojciecha Kilara, gdyż ten wybitny twórca związany był z naszym miastem szczególnym sentymentem, niejednokrotnie podkreślanym podczas wizyt na Jasnej Górze. Przypomnijmy, że Filharmonicy Częstochowscy pod batutą Adama Klocka byli wykonawcami słynnego „Exodusu” Wojciecha Kilara podczas koncertu jubileuszowego z okazji 80-tej rocznicy urodzin Mistrza. W wykonaniu obu zespołów artystycznych Filharmonii: Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej i Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, oraz solistów – sopranistki Ewy Biegas i barytona Roberta Gierlacha, zabrzmi podniosłe „Te Deum” Antonína Dvořáka, podkreślające uroczysty dla Filharmonii moment, a także charakter miasta Częstochowy.   

Koncertowi towarzyszy wystawa fotograficzna „XX-wieczne afisze koncertowe Filharmonii Częstochowskiej”