« 2017

Repertuar na grudzień 2018

2019 »

dzisiejsza data: 24 kwiecień 2024 (środa)

31 XII 2018 poniedziałek

31 XII 2018 poniedziałek, godzina 20:00, sala koncertowa

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Adam Klocek - dyrygent
Jolanta Kremer - Sylwia Varescu
Anna Ogińska - hrabianka Anastazja
Patrycy Hauke - książę Edwin
Arkadiusz Dołęga - hrabia Bonifacy Kancsianu
Jacek Woleński - markiz Ferenc Kerekes

Opracowanie i reżyseria Jacek Woleński

"W rytm walczyka serce śpiewa - kochaj mnie, bez miłości świat nic nie wart - kochaj mnie" - kto z nas nie nuci czasem tego niezapomnianego duetu ze słynnej operetki Imre Kálmána? Ponadczasowa miłosna historia opleciona melodyjnymi dźwiękami zapewniła "Księżniczce czardasza" niebywały sukces i miejsce w gronie najczęściej wystawianych operetek na scenach całego świata. Jak napisał Bernard Grün „[…] jej nieprzemijająca wartość tkwi w tym, że jest odbiciem epoki i społeczeństwa: całej przedwojennej ery, światka nocnych lokali, lowelasów i szansonistek, światka, w którym kochanków i metresy zmieniano wraz z każdym programem, z nocy robiono dzień, wzywano notariusza do café chantant, by urzędowo poświadczył przyrzeczenie małżeństwa, a mimo to meldowano się na służbę w swoim pułku...”.

Książę Edwin von Lippert Weylersheim zaręcza się z gwiazdą variétés „Orpheum” Sylvą, chociaż ta planuje wyjazd na podbój Ameryki. Oczywiście rodzina nie godzi się na małżeństwo, tym bardziej, że Edwin jest zaręczony z kuzynką Stasi. Pojawiają się też birbanci Boni i Feri. Ten pierwszy pokazuje Sylvii zawiadomienie o oficjalnych zaręczynach Edwina z hrabianką Stasi. Gwiazda czuje się zawiedziona i oszukana. Boni pociesza ją, że takich Edwinów czekają tuziny, więc pora jechać po oklaski i po karierę. Przed tym jednak Sylva pojawia się incognito jako żona... Boniego na balu w pałacu księstwa Lippert Weylersheim w Wiedniu i zdobywa serca niedoszłych teściów... Wydarzenia zdają się przybierać sensacyjny obrót, a wszystko po to, aby w finale mogło zabrzmieć wspólne - Kochaj mnie!