Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

14 listopada 2017

Prawykonanie koncertu na dwa flety i smyczki

W piątek, 17 listopada, swoje prawykonanie będzie miał Koncert podwójny na dwa flety i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza.

To część projektu „Zamówienia kompozytorskie", firmowanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca. Pierwsze w Polsce przedsięwzięcie systemowo wspierające najnowszą twórczość muzyczną dzięki któremu, co roku od pięciu lat, powstaje około stu nowych kompozycji, a szerokie grono odbiorców ma do nich dostęp. Zwycięski projekt wyłoniony w drodze konkursu wniosków otrzymuje dotację na powstanie utworu, jego prawykonanie oraz nagranie, które następnie zostaje bezpłatnie udostępnione w sieci, w zbiorach Narodowego Instytutu Audiowizualnego (portal Ninateka.pl).

Marcin Błażewicz, którego koncertu posłuchamy w Częstochowie, jest nie tylko kompozytorem, ale też animatorem życia muzycznego oraz pedagogiem, wykładowcą i kierownikiem katedry kompozycji Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Pochodzi z Warszawy. Początkowo wybrał studiowanie filozofii w Akademii Teologii Katolickiej (dziś to Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Uczył się tam przez lata 1974 i 75, ale w 1977 r. był już studentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Ukończył ją z wyróżnieniem. Wyróżnienia i nagrody zbierał też za swoje kompozycje, a w 1988 otrzymał Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego za całokształt twórczości.

Od lat propaguje kulturę, zorganizował ponad 200 koncertów, głównie muzyki współczesnej, kierował dużymi imprezami. I tak poznali go częstochowianie, bo w 1986 r. był w naszym mieście dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Jeunesses Musicales”. Należał do grupy jurorów Międzynarodowego Festiwalu Radiowego Prix Italia. Sprawował funkcję kierownika muzycznego Teatru Polskiego Radia, współpracował z Telewizją Edukacyjną i Polskim Radiem „BIS", założył czasopismo „Muzyka21". Jest działaczem ZAiKS-u, członkiem Towarzystwa Sztuki Perkusyjnej, polskiej sekcji „Jeunesses Musicales” oraz Związku Kompozytorów Polskich.

Na program piątkowego koncertu złożą się też dwa bardzo znane utwory wielkich kompozytorów – Uwertura do opery „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta i V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena.

Z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej wystąpią fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz. Dyrygował będzie Adam Klocek.