« 2018

Repertuar na październik 2019

2020 »

dzisiejsza data: 29 marzec 2024 (piątek)

11 X 2019 piątek

Kościół rektoracki

Koncert przy świecach

11 X 2019 piątek, godzina 19:30, Kościół rektoracki

Kościół rektoracki

Koncert przy świecach

Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
Jan Stanienda – dyrygent, skrzypce

Joseph Haydn – Symfonia f-moll nr 49 „La passione”
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert skrzypcowy G-dur nr 3 K.216
Franz Schubert – Rondo A-dur na skrzypce i orkiestrę smyczkową D 438
Joseph Haydn – Symfonia e-moll nr 44

ks. Mikołaj Węgrzyn - słowo o muzyce

Ceniony skrzypek i kameralista, a także pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Urodził się 22 stycznia 1953 roku w Bytomiu. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Krzysztofa Jakowicza. Od 1975 był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez Jerzego Maksymiuka, a od 1977 jej koncertmistrzem i solistą. W 1976 został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui.

Grał z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. z Sir Yehudi Menuhinem, Mauricem André, Michalą Petri, Wandą Wiłkomirską, Krzysztofem Jakowiczem, Janoszem Starkerem, Barbarą Hendricks, Morisem Bourge, Lidią Grzanką-Urbaniak, Krzysztofem Jabłońskim, Andriejem Gridczukiem, Grzegorzem Nowakiem, Tadeuszem Wojciechowskim, Guyem Touvronem, Nigelem Kennedym i Ewą Pobłocką.

Występował we wszystkich krajach europejskich i poza Europą, w takich salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie (na festiwalu BBC Henry Wood Promenade Concerts), Santa Cecilia w Watykanie. W latach 1991-92, jako "premier violon solo", prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Z orkiestrą tą wystąpił 1 stycznia 1992 na Koncercie na rzecz Pokoju w Dubrowniku z udziałem Barbary Hendricks.

Jan Stanienda od 1986 do 2000 był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, w latach 1992-95 pełnił także funkcję kierownika artystycznego Orkiestry Kameralnej "Leopoldinum". W 1996 powstała, założona przez byłych członków Orkiestry "Leopoldinum", Wrocławska Orkiestra Kameralna "Wratislavia", której został dyrektorem artystycznym. Zespół tworzą wybrani muzycy, laureaci konkursów, koncertujący również jako soliści. Muzycy ci występowali m.in. z Grzegorzem Nowakiem, Krystianem Zimermanem, Jamesem Galwayem, Pawłem Przytockim, Sharon Kam. Stanowili trzon grupy smyczkowej Menuhin Festival Orchestra, z którą odbyli tournée koncertowe w Japonii (Suntory Hall w Tokio, Salamanca Hall w Gifu, The Symphony Hall w Osace) i w Niemczech (Beethovenhalle w Bonn, Philharmonie Gastei w Monachium). Zespół występuje w klasycznym składzie orkiestry mozartowskiej i jest powiększany w zależności od repertuaru. Wykonuje muzykę od barokowej po współczesną.

Artysta dokonał wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich oraz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, radia Francuskiego (RFI), Telewizji Polskiej, Telewizji Francuskiej, a także firm fonograficznych: Aperto, Linn Records, Pavane, KOS Warsaw Records, DUX, Tonpress.

Jan Stanienda jest pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej "Wieczory w Arsenale", odbywającego się we Wrocławiu od 1997 roku. Jednocześnie zajmuje się pracą pedagogiczną, jest profesorem klasy skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

W 2006 roku został laureatem Wrocławskiej Nagrody Muzycznej.

Autor: Małgorzata Kosińska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, lipiec 2003, aktualizacja: październik 2016, AG.