31 marca 2014

Koncertowy kwiecień w Filharmonii Częstochowskiej

Zapraszamy w kwietniu na koncerty w Filharmonii Częstochowskiej!

Wiosna na dobre zagościła nie tylko za oknami ale również w naszej Filharmonii. Z tej okazji zapraszamy na Wiosenny koncert symfoniczny. Obok Uwertury do snu nocy letniej Mendelssohna i II Symfonii D-dur op. 73 Brahmsa zabrzmi III Koncert fortepianowy C-dur op. 26 Prokofiewa w wykonaniu młodego uzdolnionego pianisty Jakuba Lichtensteina, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej poprowadzi Patrycja Pieczara.

W kwietniowym koncercie ramach cyklu Akademickich Koncertów Kameralnych znów usłyszymy duet - tym razem wokalno-instrumentalny. Sopranistka Agnieszka Mazur-Rysanow oraz pianistka Barbara Karaśkiewicz zaprezentują wybrane utwory z twórczości Debussy-ego,  Roussela, Rachmaninowa, Bizeta i Czajkowskiego. Koncertowi towarzyszyć będzie wykład dr. Mariusza Oziębłowskiego (Instytut Filozofii AJD) oraz wystawa Krystyny Szwajkowskiej, prof. AJD.

11 kwietnia 2014 w Filharmonii Częstochowskiej zabrzmi ostatnie dzieło w dorobku Wielkiego Kompozytora. Dzieło niedokończone… Msza żałobna, zlecona Mozartowi, listownie i anonimowo, w lipcu 1791 roku, miała stać się jego własnym memento. Rękopis Requiem d-moll urywa się na pierwszych taktach Lacrimosy. Utwór dokończył uczeń Mozarta, Süsmayr, a tajemniczym zleceniodawcą okazał się być hrabia von Walsegg, który zamówił mszę żałobną w intencji swej zmarłej żony. Jednak aura tajemniczości i romantyczna legenda wokół Requiem pozostały... Requiem d-moll KV 626 usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej, Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum. Solistami będą: Krystyna Nowak - sopran, Justyna Kopiszka - alt (obie pochodzą z Częstochowy) oraz Paweł Brożek - tenor i Marek Paśko - bas (uczestnik II Konkursu Wokalnego im. J. E. J. Reszków w Częstochowie). Artystów poprowadzi Adam Klocek. Przed koncertem zapraszamy na wernisaż wystawy prac osób niewidomych i niedowidzących.

W kwietniu znów sięgniemy do skarbów muzyki jasnogórskiej. W Koncercie przy świecach. Perły muzyki jasnogórskiej usłyszymy m.in. Sinfoniję nr 11 v D-dur znanego już bywalcom cyklu paulina i kompozytora - o. Amando Ivancicia. W roli dyrygenta i solisty wystąpi skrzypek Piotr Tarcholik, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej.

Miesiąc zakończymy jednym z najsławniejszych dzieł w repertuarze operowym. Madama Butterfly Giacomo Pucciniego to dramatyczna historia związku japońskiej gejszy Cho-Cho-San - tytułowej Butterfly, która wychodzi za mąż za Pinkertona, pułkownika wojsk amerykańskich. Młoda Japonka jest tak bardzo zakochana w mężu, że porzuca dla niego swoją religię, kulturę i tradycję, on jednak nie traktuje tego małżeństwa poważnie, co doprowadza do tragicznego zakończenia. Spektakl przygotowali i przedstawią artyści Opery Śląskiej w Bytomiu.

Do usłyszenia w kwietniu w Filharmonii Częstochowskiej!

Pełen repertuar na kwiecień 2014

04 kwietnia 2014