14 września 2022

Zygmunt Rolat z Europejską Nagrodą im. Hubermana

Rok 2022 został ogłoszony przez częstochowską Filharmonię Rokiem Bronisława Hubermana, ze względu na przypadające w nim dwie okrągłe rocznice – 140. rocznicę urodzin i 75. rocznicę śmierci Mistrza. Obchody odbywają się pod patronatem Prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, Marszałka Senatu RP oraz Ambasadora Izraela w Polsce. Filharmonia postano-wiła w tym rocznicowym czasie ustanowić nagrodę im. Bronisława Hubermana, którą otrzymywałyby osoby zasłużone politycznie, kulturalnie i społecznie w tworzenie wspólnoty pomiędzy narodami Europy, a także Europą i USA.

Naturalnym kandydatem do otrzymania pierwszej statuetki wydawał się niezwykle zasłużony dla Częstochowy wieloletni sponsor koncertów gwiazd wiolinistyki podczas Międzynarodowego Festiwalu im. Hubermana oraz pośrednik w budowaniu kontaktów polsko-amerykańskich, pochodzący z naszego miasta, Zygmunt Rolat. Cudem przeżył on okupację hitlerowską, przez Francję udało mu się wyjechać do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył studia i rozwinął szeroką działalność biznesową, zyskując status milionera i stając się rozpoznawalną postacią amerykańskich elit politycznych i kulturalnych. Po upadku komunizmu nawiązał on kontakt z rodzinnym krajem, fundując wiele przedsięwzięć kulturalnych i społecznych. Dzięki niemu w Częstochowie wystąpiły takie gwiazdy jak: Joshua Bell, Midori, Vadim Repin czy Shlomo Mintz.
Wręczenia laureatowi statuetki Europejskiej Nagrody im. Bronisława Hubermana dokonał Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wraz z dyrektorem Filharmonii Adamem Klockiem i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Częstochowy Łukaszem Kotem. Pomimo wieku dziewięćdziesięciu dwóch lat Zygmunt Rolat pozostaje w znakomitej kondycji intelektualnej i nie opuszcza go młodzieńcza werwa. Podczas wręczenia nagrody dziękował on Włodarzom miasta i Filharmonii za pamięć oraz zadeklarował dalszy wkład w budowanie kultury muzycznej w Częstochowie.