22 kwietnia 2013

III Rubinstein Piano Festival w Filharmonii Częstochowskiej

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Artura Rubinsteina w Łodzi Rubinstein Piano Festival to festiwal muzyczny, który jest organizowany od 2008 roku w Łodzi dla upamiętnienia Artura Rubinsteina. Dotychczas odbyły się dwie edycje.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w Łodzi między 10 a 18 października 2008 roku. Patronat honorowy objął Prezydent RP Lech Kaczyński i jego żona Maria, a gośćmi honorowymi były córki Artura Rubinsteina – Ewa i Alina. Dyrektorem festiwalu był Wojciech Grochowalski, a organizatorem festiwalu Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. A. Rubinsteina w Łodzi.

Koncerty i recitale odbywały się w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Podczas festiwalu wystąpiło czterech pianistów o światowej sławie, zwycięzców Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina – Emanuel Ax, Aleksander Gavrylyuk, Kirill Gerstein, Aleksander Korsantia[1], a także sześcioro młodych, ale już nagradzanych pianistów (Julianna Awdiejewa, Joanna Marcinkowska, Roman Rabinovich, Denis Zhdanov, Wojciech Waleczek, Hubert Rutkowski). Pianistom towarzyszyły dwie orkiestry symfoniczne (Filharmonii Łódzkiej i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia). Wystąpił także kwartet smyczkowy Prima Vista.

Imprezami towarzyszącymi były spotkania artystyczne, wystawy, koncerty i recitale organizowane z udziałem instytucji zaprzyjaźnionych z fundacją organizującą festiwal, m.in. w Akademii Muzycznej, w Muzeum Miasta Łodzi, w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie k / Wielunia.

Druga edycja festiwalu odbyła się między 21 a 27 lutego 2011 roku. Patronem honorowym był Prezydent RP Bronisław Komorowski i małżonka prezydenta Anna Komorowska.

Główne koncerty odbywały się w Filharmonii Łódzkiej, a koncerty kameralne w Muzeum Miasta Łodzi. Wystąpili: Garrick Ohlsson, Daniel Barenboim, Aleksander Korsantia, Eugen Indjic, Siergiej Tarasow, Roman Rabinovich, Anna Fedorova, Claire Huangci, Ji-Yeong Mun, Marcin Koziak, Denis Zhdanov, Szczepan Kończal. Grały orkiestry symfoniczne – Filharmonii Łódzkiej pod dyr. Macieja Nałęcz-Niesiołowskiego oraz NOSPR pod dyr. Jacka Kaspszyka, jak również Kwartet Śląski i Kwartet Prima Vista.

Podczas drugiego festiwalu odbyło się osiem wystaw, spotkania z córkami Artura Rubinsteina, kursy mistrzowskie, premiera nowego filmu o Rubinsteinie i koncerty w miastach województwa łódzkiego.

Tegoroczna, III edycja rozpocznie się 22 kwietnia recitalem pianisty Vasselina Staneva w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.