Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

05 lutego 2013

Muzyka Wojciecha Kilara w Filharmonii Częstochowskiej

W najbliższy piątek 8 lutego o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii po raz pierwszy w Częstochowie zabrzmi II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara - czteroczęściowe dzieło o skontrastowanych ogniwach. Pracę nad utworem kompozytor rozpoczął w 2010 roku. Pisząc je był pod silnym wpływem katastrofy smoleńskiej, jednak jak sam mówi, nawet jeżeli utwór był w jakiś sposób inspirowany wydarzeniami czy poglądami filozoficznymi, religijnymi, to gdy się pisze, ważne są tylko nuty.

Solistką koncertu będzie znakomita pianistka Beata Bilińska, towarzyszyć jej będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, a muzyków poprowadzi Massimilliano Caldi (Włochy)

Beata Bilińska – pianistka, która dokonała prawykonania II Koncertu w następujących słowach go opisuje: "II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara to utwór, którego jakości nie mierzy się ilością dźwięków. Kompozytor odchodzi od pierwiastka wirtuozowskiego na rzecz absolutnie ekstremalnego skupienia i metafizycznej kontemplacji. Powtarzalność motywów ma na celu wprowadzenie w trans zarówno wykonawcę jak i słuchacza. Obsesyjność w tej powtarzalności przywołuje odniesienia do wieczności... Można usłyszeć w tym koncercie powagę marsza żałobnego na początku, w drugiej zaś części motorykę szalenie energetycznego ostinata oktawowo - akordowego, które wymaga od pianisty niezwykłej wytrzymałości fizycznej. Trzecia część to wytchnienie dla pianisty i słuchacza. Słychać tu delikatne chóry anielskie. Trwanie długich dźwięków przypomina kołysanie i unoszenie się harmonii we wszechświecie. Najbardziej „ziemską" częścią jest część czwarta, przywołująca dźwięki kapeli góralskiej, jej żywiołowość, energia, wręcz prymitywna góralska melodia porywają do tańca. Wszystko zmierza ku końcowym dzwonom, triumfalnym fanfarom, co jest rodzajem wyzwolenia duszy i otwarcia się bram do świata wiecznego."