27 kwietnia 2016

Muzycy z Łodzi zagrają w Filharmonii orientalnie

W piątek 29 kwietnia na scenie Filharmonii Częstochowskiej wystąpią muzycy z Łodzi: Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów oraz młody saksofonista Patryk Ćwikliński.

Koncert jest rezultatem współpracy Filharmonii Częstochowskiej i Akademii Muzycznej w Łodzi. Patryk Ćwikliński, zwycięzca konkursu łódzkiej AM na wykonanie partii solowej z orkiestrą to częstochowianin, absolwent Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego, a obecnie studentem pierwszego roku Akademii Muzycznej w Łodzi. Dał się zauważyć na wielu prestiżowych konkursach, zdobywając m.in. trzecie miejsca na XV Śląskim Konkursie instrumentów Dętych w Dąbrowie Górniczej i IV Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych we Wrocławiu.

Wykonawców piątkowego koncertu poprowadzi dyrygent Marcin Wolniewski - łodzianin, absolwent AM w Łodzi (dyrygentura chóralna), AM we Wrocławiu (dyrygentura symfoniczno-operowa), a także Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze. Od 2003 r. sam uczy w rodzinnym mieście. Jest też dyrygentem Orkiestry Symfonicznej łódzkiej Akademii, a do tego prodziekanem Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej. Stale współpracuje z zespołami Filharmonii Łódzkiej i z takimi znakomitościami świata dyrygenckiego jak Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Tadeusz Strugała. Ma też kontakty z Teatrem Muzycznym w Łodzi oraz z solistami, chórem i orkiestrą "Opera polska".

W programie koncertu: uwertura opery Wolfganga Amadeusza Mozarta "Uprowadzenie z Seraju", suita symfoniczna "Szeherezada" Nikołaja Rimskiego-Korsakowa oraz Rapsodie na saksofon altowy i orkiestrę Andre Waigneina.