« 2013

Repertuar na październik 2014

2015 »

dzisiejsza data: 19 marzec 2024 (wtorek)

6 X 2014 poniedziałek

6 X 2014 poniedziałek, godzina 19:00, sala koncertowa

X Jubileuszowy Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana

film i spotkanie z Piotrem Szalszą

Śledząc koleje życia Bronisława Hubermana można stwierdzić, że było ono podzieloną na szereg etapów, rozłożoną na kilkadziesiąt lat wędrówką przez kilka krajów. Każdemu z tych krajów Huberman coś zawdzięczał, z kolei każdy z nich, dzięki obecności i różnorodnej aktywności wielkiego artysty, wiele zyskał. Film przebiega chronologicznie i opowiada o życiu i działalności wybitnego skrzypka w następujących krajach: Polska - to kraj, w którym w roku 1882 Huberman się urodził (Częstochowa). W Warszawie rozpoczęła się jego wielka kariera, wtedy jeszcze "cudownego dziecka". Niemcy - w roku 1892 okazało się, że 10 - letni Huberman reprezentuje już taki poziom wykonawczy, że dalszy rozwój artystyczny dziecka wymaga opieki ze strony jakiegoś wybitnego pedagoga. Wybór pada wówczas na Berlin. Tam bowiem żyje i działa słynny wirtuoz - przyjaciel Johannesa Brahmsa - Josef Joachim. Berlin stanie się więc bazą dla młodego Hubermana, także dla organizowania niezliczonych tras koncertowych w całej Europie i Ameryce. Austria - Już w latach 1891 - 1892 występował młodziutki wirtuoz na estradach Karlowych Varów i Mariańskich Łaźni, wzbudzając powszechny zachwyt. Wkrótce także cesarza Franciszka Józefa, który 12 - letniemu Hubermanowi podaruje drogocenne włoskie skrzypce. Wielki Johannes Brahms, w roku 1896, po wysłuchaniu w sali wiedeńskiego Musikverein własnego koncertu skrzypcowego w wykonaniu Hubermana dozna szczególnego wzruszenia. Jego pobyt w Austrii wiąże się niepodzielnie z pełną zaangażowania działalnością w międzynarodowym ruchu paneuropejskim, którego siedziba znajdowała się właśnie w Wiedniu - w Hofburgu. Ruch za cel stawiał sobie zjednoczenie krajów Europy. Izrael - W Palestynie artysta jako wielki wizjoner dokonał czegoś nadzwyczajnego - założył Palestyńską Orkiestrę Symfoniczną w Tel Awiwie, czyli dzisiejszą Filharmonię Izraelską. Był to czyn potwierdzający w całej pełni tezę o Hubermanie - społeczniku i humaniście, który odznaczał się dużym wyczuciem politycznego realizmu. Szwajcaria - W roku 1936, w związku z sytuacją w Austrii, przewidujący Huberman opuścił Wiedeń i przeniósł się właśnie do Szwajcarii, do Corsier sur Vevey, gdzie zakupił dom. Przebywał tam do roku 1940. W tym okresie, po jednym z tournees w USA, artysta pozostał za Oceanem aż do końca wojny. W roku 1947, po krótkiej i ciężkiej chorobie, Bronisław Huberman zmarł i został pochowany w Vevey.

Film dokumentalny - fabularyzowany
Produkcja: Polska, Izrael
Rok produkcji: 2010

Reżyseria - Piotr Szalsza