28 kwietnia 2014

Koncertowy maj w Filharmonii Częstochowskiej

Zapraszamy w maju na koncerty w Filharmonii Częstochowskiej!

W 2012 roku zakończył się projekt pn.: „Rozbudowa i remont budynku Filharmonii Częstochowskiej”, którego beneficjentem jest Gmina Miasto Częstochowa współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. W roku 2014 przypada 10. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji zapraszamy na koncert Z muzyką po Europie w ramach Pikniku Europejskiego organizowanego przez Urząd Miasta Częstochowy 1 maja 2014 na Placu Biegańskiego. Podczas koncertu usłyszymy najbardziej znane melodie muzyki klasycznej największych europejskich stolic, ze słynną „Odą do radości” L. v Beethovena na czele. Orkiestrę i Chór Filharmonii Częstochowskiej poprowadzi Adam Klocek.

W ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater zapraszamy na Koncert muzyki synagogalnej. Wykonawcami koncertu będą: Israel Rand (Izrael) - kantor oraz Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich dni była kanonizacja Jana Pawła II. Z tej okazji zapraszamy na wyjątkowy koncert – CREDO Henri Seroki wykonają: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej oraz połączone częstochowskie chóry, którym towarzyszyć będą soliści - Laurence Van Bellingen – sopran i Dominique Corbiau – kontratenor. Całość poprowadzi sam kompozytor, znany polskiej publiczności m. in. ze ścieżki dźwiękowej do takich filmów jak: U Pana Boga za piecem, U Pana Boga w ogródku, Kariera Nikosia Dyzmy. Z kolei dzieciom na całym świecie doskonale znana jest muzyka do serialu Smerfy – której autorem jest również Henri Seroka.

Na ostatni już w tym sezonie Akademicki Koncert Kameralny Instytut Muzyki Akademii Jana Długosza w Częstochowie zaprosił pedagogów z Katedry Muzyki Uniwersytetu Hradec Králové w Czechach. Artyści zaprezentują duety wokalno – fortepianowe Mozarta, Dvořáka i Ravela. Koncertowi towarzyszyć będzie wykład dr. hab. Konrada Głębockiego, prof. PCz (Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej) oraz wystawa Mariana Jarzemskiego, prof. AJD.

The best of musicals – to ostatni w tym sezonie koncert edukacyjny dla młodzieży z cyklu FEELharmony – poczuj klimat! Największe przeboje z najbardziej znanych musicali wykonają: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Lechosława Nowaka oraz wokaliści - Dorota Wróblewska, Maria Szczap i Łukasz Tomaszewski.

Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum w maju zaprasza na koncert poświęcony w całości muzyce wielu niemieckich kompozytorów różnych epok – od Praetoriusa i Bacha, przez Mendelssohna i Shumanna po Distelra i Biebla. Skarby Muzyki niemieckiej zaprezentuje chór pod dyrekcją Janusza Siadlaka.

W maju również po raz ostatni w tym sezonie spotkamy się z FILHARMONIĄ malucha, która zaprasza na letni koncert muzyki klasycznej dla maluchów, niemowlaków i dzieci w brzuszkach.

Miesiąc zakończymy świętem jazzu tradycyjnego. 10th HOT JAZZ SPRING potrwa przez 3 dni, podczas których miłośnicy jazzu spotkają się na paradach, koncertach, recitalach i wystawach. Szczegółowy program Festiwalu tutaj

Do usłyszenia w maju w Filharmonii Częstochowskiej!

Pełen repertuar na maj 2014

01 maja 2014
Z muzyką po Europie wstęp wolny

02 maja 2014