Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

08 października 2015

Częstochowska jesień pełna festiwali

Neneh Cherry, Antoni "Ziut" Gralak i GRAAL, Agnieszka Duczmal z orkiestrą Amadeus, David Krakauer... Melomani mogą zacierać ręce, bo najbliższe miesiące będą obfitowały w koncerty gwiazd. I to dzięki aż trzem festiwalom, które z całą muzyczną mocą zaistnieją w Częstochowie. Jest też propozycja dla pasjonatów kina - 13. Festiwal Filmów Optymistycznych MULTIMEDIA HAPPY END. Festiwalowe koncerty i pokazy odbędą się także w Filharmonii Częstochowskiej.


Festiwal Filmów Optymistycznych MULTIMEDIA HAPPY END
24 października 2015, godz. 18.00

W październiku po raz pierwszy w Częstochowie odbędzie się Festiwal Filmów Optymistycznych Multimedia Happy End. O Złote Ryby powalczy 40 produkcji fabularnych, dokumentalnych, profesjonalnych, studenckich.

Podczas 13. edycji Multimedia Happy End, która odbędzie się w dniach 21-24 października, zaprezentowane zostaną wielkie produkcje i małe niezależne obrazy. Liczyć się będzie zawartość optymizmu, którą niesie film, a nie rozmach, z jakim został zrobiony. Jurorami będą widzowie.

W tym roku podczas festiwalu zobaczymy m.in. nagrodzonych gdyńskim Złotym Lwem „Bogów" Łukasza Palkowskiego, „Serce, serduszko" Jana Jakuba Kolskiego, czy najnowszy film z Tomaszem Kotem w roli głównej „Żyć nie umierać" w reż. Macieja Migasa.

W konkursie nie zabraknie filmów zrealizowanych przez częstochowian. Będą to „Ławeczka" Bartosza Rogowskiego, „Spacer po Częstochowie" Jurka Jońcy i Mirosławy Sikorskiej oraz dokument „Częstochowa 1962" w reżyserii Krzysztofa Kasprzaka. Widzowie zobaczą również film stworzony przez uczestników festiwalowych warsztatów multimediaOFF pt. "Jasne, że Częstochowa jest Happy".

Uroczysta gala finałowa odbędzie się w Filharmonii Częstochowskiej 24 października 2015. Podczas niej zaprezentowany zostanie film Krzysztofa Pawłowskiego pt. „Basen", który otrzymał specjalną Złotą Rybę „za niepokorność twórczą" od Multimedia Polska w tegorocznym Konkursie Fabularnych Filmów Krótkometrażowych na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Na zakończenie festiwalu widzowie zobaczą wyjątkową projekcję słynnego filmu Charlie Chaplina "Brzdąc", której towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie.

Pokazy filmowe odbędą się w OKF-ie. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Neneh Cherry. Tylko jeden koncert w Polsce
31 października 2015, 19.00

Tegoroczną odsłonę "JAZZtochowy" zainaugurowano we wrześniu występem trio "K" Project (z Krzysztofem Majchrzakiem, współzałożycielem Tie Break w składzie). Teraz zapowiada się kolejna perełka - koncert Neneh Cherry, który odbędzie się w Filharmonii Częstochowskiej 31 października. Pasierbicy trębacza Dona Cherry'ego światową popularność przyniósł przebój "7 Seconds" nagrany w duecie z Youssou N'Dourem.

Warto podkreślić, że będzie to jedyny koncert wokalistki w Polsce. Do Częstochowy przyleci prosto ze Stambułu, gdzie występuje dzień wcześniej.

Przed godzinnym występem Cherry nie mniejszy muzyczny rarytas - koncert Antoniego "Ziuta" Gralaka i jego składu GRAAL (na scenie pojawią się m.in. Bronek Duży, Aleksander Korecki, Locko Richter, Arek Skolik, Jacek "Budyń" Szymkiewicz). Zespół będzie promował oczekiwaną od dawna płytę "Czarne 13". Oba koncerty poprowadzi Piotr Metz.

Agnieszka Duczmal. Co zagra z orkiestrą Amadeus?
8 listopada 2015, 18.00

To nie wszystko. W listopadzie do Częstochowy zawita inny festiwal. To Ars Cameralis, jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych województwa śląskiego. Za jego sprawą w naszym mieście gościli już m.in. Michael Nyman i grupa GoGo Pengiun. Tym razem 8 listopada na scenie filharmonii wystąpi Agnieszka Duczmal z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Duczmal jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła w mediolańskiej La Scali, a w jej dorobku jest wiele prawykonań (wśród nich m.in. pierwsze światowe nagranie "Wariacji Goldbergowskich" Johanna Sebastiana Bacha w transkrypcji na orkiestrę Józefa Kofflera).

Prestiż listopadowego koncertu jest tym większy, że to właśnie w Częstochowie rozpocznie się festiwal. - Po raz pierwszy inauguracja Ars Cameralis odbędzie się poza aglomeracją śląską. W programie koncertu znajdą się utwory zaaranżowane przez panią Duczmal specjalnie na tę okazję. Zapraszamy, bo Częstochowa to miasto bardzo nam przyjazne, a tutejsza publiczność jest jedną z najlepszych, z jaką mamy styczność - zaznacza Tobiasz Melanowski, reprezentujący festiwal.

David Krakauer. Ikona nowej muzyki klezmerskiej
12 listopada 2015, 19.00

Listopad przyniesie też nowość na mapie koncertowej Częstochowy - Festiwal Muzyki Improwizowanej "JaZZ i okolice". Na początku ta cykliczna impreza funkcjonowała jedynie w Katowicach, by od 2012 r. obejmować również inne miasta regionu. Dotarła już m.in. do Sosnowca i Chorzowa, teraz do Częstochowy.

- W tym roku odbędzie się 11 koncertów w siedmiu miastach, ale wszystko wskazuje na to, że wydarzeniem całego festiwalu będzie koncert, a właściwie widowisko multimedialne w Filharmonii Częstochowskiej. To europejska premiera projektu "The Big Picture" słynnego klezmera Davida Krakauera - zapowiada Tomasz Szabelski, jeden z organizatorów festiwalu.

Krakauer to muzyczna znakomitość. Amerykański klarnecista jest jednym z najważniejszych twórców współczesnej muzyki żydowskiej, ikoną festiwalu kultury żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Odkrywa na nowo muzykę przodków, sięgając przy tym po jazz, funk, hip-hop.

W programie koncertu, który odbędzie się 12 listopada, znajdzie się muzyka filmowa, pochodząca z takich produkcji jak m.in. "Kabaret", "Życie jest piękne", "Pianista" czy "Złote czasy radia".

Źródło: Gazeta Wyborcza, www.wczestochowie.pl



Internetowa sprzedaż biletów